Salihli Merkez Anadolu Lisesi Müzik Öğretmeni Ömer EBEPERİ'nin yönetmenliğinde yürütülen bu çalışmada toplam 45 kişi görev almıştır. Değerler Eğitimi projesi kapsamında Salihli ilçesindeki Orta öğretim kurumlarında eğitimine devam eden öğrenciler, Salihli'nin doğal ve kültürel güzelliklerini "Kırmızı Buğday Ayrılmıyor Sezinden" adlı türkü ile tanıtmışlardır.

Kırmızı Buğday Zeybeği Hikayesi

Ege yöresindeki düğünler gelinin abisinin zeybek oyunu ile başlatılırmış. zeybeğimiz de kız kardeşinin düğün merasimini efesiyle paylaşmış ve iznini istemiş. 

Efesi gerekli izni ona vermiş fakat köyüne giden yolun tehlikelerini de hatırlatmış. Zeybeğimiz köyünün yoluna koyulmuş, gizlene saklana ilerlerken köyüne az bir mesafe kala düşmanları tarafından etrafı sarılmış. 

Buğday tarlasının içine girerek gizlenmeye çalışmış fakat kör bir kurşun sol omzuna isabet etmiş. hemen buğdaylarla yarasının üzerini kapatarak kanın akmasını engellemek istemiş.Köyüne varıp düğün alanına girdiğinde hemen zurna ve davul çalmaya başlamış. 

Yaralandığını belli ederek kız kardeşinin en mutlu gününü bozmak ve onu üzmek istemeyen zeybeğimiz hemen çıkmış meydana. Tek başına oynayarak dönmeye başlamış düğün alanında.  Acısı ağırlaştıkça döndüğü çemberin merkezine doğru yalpalamaya, boynuz şeklinde açtığı kolları düzleşmeye başlamış. hemen toparlamaya ve durumu hissettirmemeye çalışarak aynı şekilde döndüğü çembere geri adım almış. 

Bu olay takriben 2 veya 3 defa tekrarlanmış fakat ağır kan kaybı ve acısı neticesinde oynarken yere yığılmış ve düştüğünde sol omzunda ki kanlı buğdaylar yere saçılmış. Yöre halkı, çok sevdiği zeybeği için o gün orada oynadığı oyunu kuşaktan kuşağa aktarmış, yaşatmış.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları