Bütün gazeteler başlık atmış “Normalleştik!” diye. Allah razı olsun iyi ki normalleştik! Ama hiç biri sormamış "Eskiden normal miydik?" diye. Ben sorayım:

Mesela yere tükürürken normal miydik? Günde beş kere gördüğümüz birinin günde üç kere boynuna boğazına sarılıp öperken normal miydik? Peki, on dört kişilik dolmuşa otuz dört kişi binerken normal miydik? Peki ya aynı çatal kaşıkla beş kişi yemek yerken, aynı bardakla on kişi su içerken, bir masaya birbirini tanımayan dört kişiyi oturtup onlara servis açarken normal miydik?

Peki ya koskoca camilerde metre kareye beş kişi düşecek şekilde otururken, otoparklarda, asfaltta, toprakta, parklarda, yolun ortasında, ceddeler de sokaklarda kartonların, kâğıtların, naylonların üzerinde namaz kılarken çok mu normaldik? Peki ya önümüze çıkan ilk duvara işerken, çöp dökülmesi yasak yerlere çöp dökerken çok mu normaldik? Peki ya yakalanmış olmasına rağmen bir göstericiyi on kişi yerlerde sürüklerken, tonlarca biber gazını insanların üzerine boşaltırken, üç kişilik hücrelere yirmi kişiyi tıkarken, ben kendim yaşadım geçmişte 120 kişilik koğuşta 320 kişi kalıyorduk. Cezaevlerinde bir kişilik yatağa üç kişiyi yatırırken, haftalık banyo saatini aylığa çıkarırken çok mu normaldik?

Haydi devam edelim:

Okullarda tek kişilik olması gereken sıralarda üç kişiyi yan yana oturturken, geçinemeyen işçiyi memuru ikinci, üçüncü işe zorlarken, askerde 400 kişiyi tek koğuşta yatırırken, sırtında bebesi anne ve babaları cadde ve sokak köşelerinde dilendirirken, insanları çöp kutularında ekmek-aş aramaya mecbur bırakırken, okula gitmesi gereken çocukları sanayiye işe gönderirken, yediğimiz içtiğimiz şeylerden arta kalanları caddeye, sokağa, dereye, tepeye, çaya, ırmağa, denize atarken…..

Haydi hepsini geçtim. Düğünlerde, maçlarda, özel günlerde havaya silahla ateş edip birilerinin ölümüne sebebiyet verirken! Kırk sene fırçalamadığımız dişlerimizi sadece doktora gittiğimiz gün fırçalarken çok mu normaldik de şimdi "Normalleştik" diyoruz!

Adamlar pornocu. Geçmişte Allah etmeye ne buldularsa birbirlerine verip veriştirmişler şimdi "Normalleştik" diye demeç veriyorlar. Haydi, onu da geçtim şimdi birileri çıkar “Yav birader seks bu! Adamın gözü dönmüş. Meret donda durduğu gibi durmuyor!” der işi başka yöne çeker.

Peki ya otobüste dolmuşta alışveriş merkezlerinde sanki kimse yokmuş gibi fosur fosur osururken! Bakın burası önemli! Unutmayın ki virüs osuruktan geçseydi Türkiye’nin yarısı çoktan ölmüştü! Virüsün çıktığı ilk günler ben kendim yaşadım. Dolmuşun arka koltuğuna oturmuş evime doğru dönerken önümde tekli koltukta oturan adam kafasını çevirerek bana "Sesi duydun mu?" dedi. Bende "Ne sesi?" dedim. Adam gülümsedi "Duymadınsa sorun yok! Demek sosyal mesafe normal." dedi. Meğer osurmuş abimiz. Evet yani! Yurdum insanı araba, vapur, gemi, yol, yolak, cadde, sokak demeyip ulu orta osururken çok mu normaldik de şimdi “Normalleştik” diyoruz! Anlamadım!

// Veli Bayrak //

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları