İlk köpeğinizi almak, herhangi bir hayvanseverin hayatında özel bir zamandır. Sonunda, en iyi arkadaşın olacak ve sana koşulsuz sevgi verecek kendi yavruna hazırsın.

Yetişkin yaşamına alışırken, köpek sahibi olmak bir geçiş törenidir ve genellikle bir aile kurmanın ilk adımıdır. Ancak, kendi köpeğinize sahip olmak, büyüyen bir aile köpeğine sahip olmaktan oldukça farklıdır. Köpeğiniz tamamen size güveneceğinden, yalnız bir evcil hayvan ebeveyni olmak zor olabilir ve birçok sorumluluğu beraberinde getirir! Bu ömür boyu bağlılık için ne kadar hazırlıklı olursanız, siz ve yavrularınız o kadar mutlu olursunuz. İlk köpeğinizi almadan önce bilmeniz gereken üç şey var.

  1. Bir Köpeğe Sahip Olmak Pahalı Olabilir Bir köpeğe sahip olmak, ister bir yetişkin ister bir köpek yavrusu evlat edin, pahalı bir egzersiz ve oldukça finansal bir taahhüt olabilir. Bir köpeğe sahip olmadan önce, bir köpek sahibi olmanın ortalama maliyetini araştırmalısınız. Örneğin köpek maması, yürüyüş ekipmanı, oyuncak ve temel veteriner bakımını satın almanız gerekir. Sarf malzemeleri söz konusu olduğunda, bir köpek yatağına, bir tasmaya ihtiyacınız olacak.
  2. Köpek sahipliği ömür boyu sürecek bir taahhüttür, bu nedenle sonrasını iyi düşünün. Köpeğinizi eve ilk getirdiğinizde her şey yeni ve heyecan verici olacak, özellikle de bir köpek yavrusuysa. Bununla birlikte, şimdi sevimli olduğunu düşündüğünüz davranış, sizi yolda çıldırtacak kötü bir alışkanlığa dönüşebilir. Unutmayın, bir köpeği eve getirdikten sonraki ilk birkaç ay çok önemlidir. Bu nedenle köpeğiniz aşılarını olur olmaz eğitime ve sosyalleşmeye yatırım yapın. Köpeğinize şimdi ne kadar çok zaman ayırırsanız, gelecekte o kadar iyi uyum sağlar. Köpeğiniz sizin sorumluluğunuzdadır, yavrularınızı yeniden barındırmak son derece travmatik bir deneyim olabilir çünkü sahipleriyle güçlü bağlar geliştirirler, bu nedenle evinize yalnızca bir köpeği getirmelisiniz, hayatlarının geri kalanında onlara bakabileceğinizi biliyorsanız sahiplenmelisiniz.
  3. Bir köpek seçmeden önce, cinsini araştırın. Shiba Inu ve French Bulldog gibi bazı köpek ırkları son birkaç yılda ‘moda’ hale gelmiş olsa da, herkes için uygun değildir. Bir köpek ırkına karar vermeden önce, yaşam tarzınızı nasıl tamamlayacaklarını düşünün. Küçük bir daireniz varsa ve işten eve geldiğinizde kıvrılıp TV izlemeyi tercih ediyorsanız, Sibirya kurdu veya Border Collie gibi çalışan bir köpek kesinlikle sizin için en uygun değildir. Bir ırkı araştırırken onun kişiliğine, mizacına ve yaşam tarzına bakmalısınız. Yüksek enerjili ve çalışan köpek ırkları çok fazla fiziksel ve zihinsel uyarıma ihtiyaç duyar, bu ihtiyaçları karşılamamak oldukça yıkıcı bir köpekle sonuçlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.