TARİHİ ÇAYA ZEHİR AKIYOR
Aydın’ın Germencik ilçesine bağlı Gümüşyeni Mahallesi sınırlarından geçen, mitolojik adı Thorax olan halk arasında Gümüş Çay olarak bilinen Gümüş Çay’...

TARİHİ ÇAYA ZEHİR AKIYOR

Aydın’ın Germencik ilçesine bağlı Gümüşyeni Mahallesi sınırlarından geçen, mitolojik adı Thorax olan halk arasında Gümüş Çay olarak bilinen Gümüş Çay’a şimdilerde zehir akıyor!

 KAPLUMBAĞA BİLE YAŞAMAZ OLDU

İddiaya göre Ortaklar Organize Sanayii Bölgesi’ndeki fabrikaların atık su akıtması ile çayda canlı popülasyonu kalmadığını söyleyen köylüler şuan balığı bırakın kurbağa bile yaşamıyor. Eskiden su kaplumbağaları suyun kenarında güneşlenirdi şimdilerde onları bile göremez olduk.

 YÜZMEYİ BU ÇAYDA ÖĞRENDİK

Tekin Köyü sakinlerinden Muhammet Çakın “biz yüzmeyi bu çayda öğrendik, köylü evinde yiyeceği balığı buradan tutardı. Pazar günleri köyün kenarında piknik yapılırdı. Şimdi bu organize sanayiinin atıklarından çıkan kokulardan köye oturmak bile zor hale geldi. Eskiden bu çayda balık boldu. Akıtılan zehirler yüzünden çayda balığı bırakın ne kurbağa ne de kaplumbağa görmek mümkün. Yetkilileri bir an önce göreve çağırıyoruz” dedi.

YÖRESEL HABER SERVİSİ

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları