Kredi Kartı Aidat İadesi Dolandırıcılığı
İnternette kart aidatı dolandırıcılığı yapan dolandırıcılar sınır tanımıyor. E-Devlet, BDDK adına sahte siteler ve hesaplar açan dolandırıcılar bu yolla çok sayıda vatandaşı tuzağına düşererek kart bilgilerini çalıyor.

Vatandaşı dolandırmak için her gün yeni bir yol bulan dolandırıcılar, internet siteleri üzerinden resmi devlet kurumları adına internet siteleri, sahte hesaplar vasıtasıyla vatandaşı tuzağına düşürüyor.

Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya sitelerinden sponsorlu gönderi paylaşarak kullanıcılara ulaşıyor. Bağlantıya tıklayan kullanıcılar ilk olarak Türkiye.gov.tr süsü verilmiş sahte web sitesine yönlendiriliyor. 

Açılan sahte web sitesine yönlendirilen kullanıcı buradaki hemen başvur butonuna tıkladıklarında ise kart bilgilerini girmek için bir sayfaya yönlendiriliyor.

Sosyal medya da tıkladığınız bağlanıtı linklerini mutlaka kontrol edin ve asla kart bilgilerinizi vermeyin. 

Karşınıza çıkan formu doldurduğunuzda diğer sayfaya yönlendiriliyorsunuz

Açılan sayfada ise karşınıza doğum günü ve "İade Tutarınızın Hatalı Gönderimini Önlemek İçin Kartınızın Kullanılabilir Net Limitini Giriniz. Limitinizi Öğrenmek İçin Bankanızın Uygulamasını Kullanınız. " notu yazılı sayfa sizi karşılıyor. 

Bilgilerinizi girdikten sonra size sms gönderiliyor.  

Sonraki aşamada size "İadeniz MediaMarket Mağazası Tarafından Yapılacaktır. Aidat İadenizin Kartınıza Aktarımı İçin Telefonunuza Gönderilen SMS Şifresini Giriniz. Şifrenizi Banka Personelleri Dahil Kimseyle Paylaşmayınız." veya benzeri bir mesaj çıkıyor.  Bu arada size kendi bankanız tarafından gönderilen sms şifresini kesinlikle bu ekrana girmeyin. Girdiğiniz anda kartınızdan internet üzerinden alış veriş yapılıyor ve tuzağa düşmüş oluyorsunuz.  

Arkadaşlarınızı ve dostlarınızın bu tuzaklara düşmemesi için bu haberi lütfen paylaşın. Peki Kredi Kartlarından Kesilen Aidatlar Geri Alınması Mümkündür? Evet mümkün ama en güvenli yöntem aşağıda

İşte en güvenli kredi kartı aidatı geri alma yolları

Bankalar müşterilerinden ne yazık ki para kazanmak için bir çok çeşitli yolları kullanmaktadır. Başvurdukları yollardan bir tanesi de günümüzde kullanmış olduğumuz kredi kartlarından aldıkları aidat adı altındaki 12 ayda bir kesilen kart ücretleridir. Bu ücretler kartın cinsine göre 70 TL den başlayıp 180 TL kadar ne yazık ki çıkmaktadır. Şayet hesap özetinizi takip etmeyen biri iseniz bu aidat sizden habersizce kesilir ve son ödeme tarihi geldiğinde de tahsis edilir. Ama bilinçli bir tüketici iseniz kesilen bu tutar her ne kadar olursa olsun günümüzde 3 yol ile geri alabilirsiniz. Bu yollar;

Bankaya başvuru yaparak basit bir itiraz dilekçesi ile geri alma

Tüketici hakem heyetine hesap ekstranız ile başvuru yaparak geri iade alma

Son olarak ise e-Devlet üzerinden mail sistemi ile geri alınmasıdır.

Bankaya Dilekçe İle Başvuru Yaprak Kart Aidatının Geri Alınması

Şayet bir kart aidatı olmayan kredi kartı sahibiyseniz mutlaka banka sizden 1 yılda bir kere kart kullanım ücretsi adı altında bir kesinti yapacaktır. Bu tutar bankalara göre değişlik gösterebilir. Benden 2019 senesinde Türkiye İş Bankası 60 TL bir kesintiyi yapmıştı. Bu sadece banka şubesine gidere 2 dakika içinde bir dilekçe ile geri aldım. Sizinde ilk olarak benim tavsiyem kartınıza ait banka şubesine giderek aşağıdaki dilekçe örneğinde olduğu gibi bir iade başvurunu yapmanızdır.

Kredi kartı aidatı iadesi dilekçe örneği;

Türkiye İş Bankası Müdürlüğü’ne

1234 5678 9012 3456 7890 numaralı bankanıza ait kredi kartımdan 00.00.2019 tarihinde kesilen kredi kartı aidatı adı altındaki 60 TL tutarın kartımın hesabına iadesini arz ederim.

İsim / Soyisim

İmza

Şeklinde bir dilekçe yazarak kesilen aidatı geri alabilirsiniz. Geri alma işleminde en çok dikkat edilen ise;

Aylık olarak düzenli harcama miktarınız ( en az 700 TL ile 1500 TL arasında olması gerekir )

Bankaya vermiş olduğunuz otomatik ödeme ( en az 2 fatura )

Bu şartların ikisinden bir tanesini yerine getirmeniz durumunda maaş müşterisi olmasanız dahil sizden tahsis edilen kredi kartının aidatını çok büyük ihtimal ile geri alabilirsiniz.

Tüketici Hakem Heyeti Üzerinden Kredi Kart Aidatının Geri Alınması

Genellik ile hükumet konakları, kaymakamlık binalarında genellik ile bulunan tüketici hakem heyetleri üzerinden de sizden kesilen kredi kartı aidatlarını geri almanız mümkündür. Resmi gazetede yayımlanan Yargıtay kararı ile bunu her vatandaşımız gibi sizlerde yine basit bir dilekçe ile geri alabilirsiniz. Bu ister devlet bankası Vakıfbank olsun isterse de Akbank yada Garanti bankası gibi özel bir banka olsun hiç fark etmeksizin sağlanabilmektedir. Bunun iadesinin gerçekleştirilmesi için ise tüketici hakem heyetine gitmeden mutlaka kesilen kart aidatını gösteren bir dekontun elinizde olması gerekir. Elinizde bulunana dekont için tüketici hakem heyetinde hazır bulunan bir dilekçede ki ilgili yerleri doldurup elinizdeki kesinti dekontunu ekleyerek başvuru işleminizi sağlaya bilirsiniz. Sürecin için bankaya hakem heyeti için bir iade talebi yapılır. Bu süre ortalama 15 günü bulur. Aynı şekilde bankada 15 iş günü içinde hakem heyetine geri dönüş sağlayarak kart aidatınızı geri öder.

e-devlet üzerinden kredi kartı aidatı kesintisi geri alma işlemi

e-devlet üzerinden kredi kartı aidatı kesintisi geri alma işlemi

e-Devlet Üzerinden Kesilen Kredi Kartı Aidatının Geri Alınması

En son yol ise yerinizden kalkmadan e-devlet üzerinden kart aidatının geri alınmasıdır. Bu yolda işlem yapabilmeniz için size bir kaç şey lazım olacak, bunlar;

PTT üzerinden 2 TL alınmış olan bir e-devlet şifresi. Yada e-devlet şifresini İnternet üzerinden ücretsiz alma için başvuru işlemini yapmanız.

Aktif bir mail adresi

Banka tarafından kartınızdan kesilen kart aidatını gösteren dekont

şimdi bu 3 şeye de sahipseniz e-devlet üzerinden kart aidatımızı geri almak için işlemleri yapmaya başlaya biliriz. Öncelik ile ilgili bankanın mail İLETİŞİM adresine kart aidatı iadesi için bir yazı yazalım. Bu yazı,  yukarıda belirtmiş olduğum dilekçe örneğindeki gibi olabilir. Banka tarafından size olumlu bir dönüş olursa herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Şayet netice olumsuz ile gelen maili lütfen silmeyerek e-devlet üzerinden kart aidatını geri almak için aşağıdaki adımlara devam ediniz.

İşlemlerin devamı için https://www.turkiye.gov.tr/tbb-bireysel-musteri-hakem-heyeti adresine girelim. Burada ” kimliği doğrula ” alanında T.C. ve şifremiz ile giriş yapalım. Sağ tarafta yer alan   butonuna tıklayarak başvuru işlemini başlatalım. Karşımıza çıkan onayları onaylayarak devam edelim. En son https://www.turkiye.gov.tr/tbb-bireysel-musteri-hakem-heyeti?asama=4 adresinde yer alan bankaların bulunduğu liste çıkacaktır. Burada kartınızı ait bankayı seçiniz ve ilgili alanları doğru bir şekilde doldurunuz ve başvuru işlemini sonuçlandırınız. Size ortalama 30 iş günü içinde bir mail gelecektir. Gelen maili tekrar bankanıza iletmeniz durumunda kesilen kart aidatını geri alabilirsiniz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları