Kardiyolog-Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat KINIKOĞLU Kırmızı Et tüketiminin Kalp Krizi Riskini Arttırdığını belirtti.

Dr. Murat KINIKOĞLU "Gelişmekte olan ülkelerde et tüketimi hızla artıyor. İstanbul’umuz Adana ve Urfa ile yarışıyor. Ünlü markalar Beyoğlu’nda, Etiler’de yeni et restoranları açıyorlar. Artan şişmanlığın, şeker hastalığının ve kalp krizlerinin nedeni olarak şekeri gösterenler et tüketimindeki artışı görmezden geliyorlar. 50 yıl öncesine göre % 67 daha yağlı, % 39 daha şekerli besleniyor, % 41 daha fazla et yiyoruz. Daha çok et yiyoruz ve daha erken yaşta kalp krizi geçiriyoruz. Bu çalışmada 448.568 erkek beslenme alışkanlıkları açısından takibe alınıyor. Kırmızı et tüketimi fazla olan kişilerde ölüm oranının yüksek olduğu ve daha çok kalp krizi geçirdikleri görülüyor. Günde 160 gramın üzerinde işlenmiş et tüketenler, günde 10-20 gram tüketenlerle kıyaslandığında kalp krizinden ölüm riski % 30 artıyor. 

Bugüne kadar yapılmış en büyük çalışmalardan birinde toplam 1.218.000 kişinin verileri inceleniyor. Günde bir porsiyon işlenmiş et, örneğin bir orta boy sosis veya iki salam dilimi yiyenlerde kalp krizi riski % 42, şeker hastalığı riski % 19 artıyor.  

Bu çalışmada 42.237 kadın beslenme alışkanlıkları açısından 12 yıl takip ediliyor.  Ne kadar karbonhidrat ne kadar protein tükettiklerine özellikle dikkat ediliyor. Karbonhidratı azaltıp proteini artırmak ölüm oranında % 6 artışa neden oluyor.   Kalp damar hastalığından ölüm oranı hayvansal protein yiyenlerde daha yüksek bulunuyor. Sevgili izleyicilerim, etin yağsız yerlerini de yeseniz az da olsa doymuş yağ alırsınız. Doymuş yağ, kan damarlarımızı tıkayan LDL- yani kötü kolesterolün yükselmesine neden olur. Etin kalp krizini artırmasının bir nedeni de demirden zengin olmasıdır. 

 

Demir kolesterolün oksidasyonuna neden olarak damar içinde plak oluşumunu artırır. Journal of Nutrition dergisinde yayınlanan bu çalışmada toplam 292.000 kişi 10 yıl süreyle takip ediliyor ve sonuçta etteki demirin kalp hastalığı riskini % 57 oranında artırdığı görülüyor. Son bir çalışma daha. 37.600 erkek, 83.600 kadın 22 yıl takip ediliyor. Bu süre içinde toplam 23.900 kişi hayatını kaybediyor. Günde 1 porsiyon kırmızı et yenilmesi ölüm riskini % 13, salam, sucuk, sosis gibi işlenmiş et yenilmesi ölüm riskini % 20 artırıyor. 

Sevgili izleyicilerim, gördüğünüz gibi kırmızı et tüketimiyle kalp krizi arasında kuvvetli bir ilişki var. Sağlıklı olmak, sağlıklı kalmak istiyorsanız, erken yaşta kalp hastası olmak istemiyorsanız kırmızı etten uzak durun." dedi.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları