KARAKILÇIK BUĞDAYI ŞİFA KAYNAĞI | Yöresel Gazete | Yöresel Haber


Ülkemizdegeçmiş dönemlerde ekimine son verilen ve neredeyse unutulan karakılçık cinsiyerli buğday tohumu, seferihisar belediyesinin düzenlediği bir to...

KARAKILÇIK BUĞDAYI ŞİFA KAYNAĞI | Yöresel Gazete | Yöresel Haber

Ülkemizdegeçmiş dönemlerde ekimine son verilen ve neredeyse unutulan karakılçık cinsiyerli buğday tohumu, seferihisar belediyesinin düzenlediği bir tohum takasşenliğinde tesadüf eseri tekrar tespit edilerek çoğaltılarak tekrarkazanılmıştır. Son yıllarda bir çok hastalığın sebebinin genetiği bozulmuşbuğdaydan elde edilen un kullanılarak yapılan ekmekler olduğu anlaşılıncainsanımız genetiği sağlam buğdayı arar oldu.

LEZZET VE AROMASI HARİKA

Coğrafyamız bir çok buğday türüne anavatan olmuşken daha fazla verim alma hırsıyüzünden 3-4 genetiği sağlam buğdayımız kalmıştır. Sadece genetik sağlamlıkdeğil, vitamin-mineral içeriği, lezzet ve aroma da karakılçık buğdayını öneçıkaran özelliklerdir.

KARA KILÇIK BUĞDAYI KİLO ALDIRMIYOR


İçeriğinde bilmediğimiz katkılar olan beyaz un ve bununla yapılmış gıdalarsebebiyle toplum neredeyse obezliğe doğru gidiyor. İstemeden kilo alınıyor ve birtürlü verilemiyor. Herkes birbirini suçlarken aslında tükettiğimiz buğdaylarınsuçlu olduğunu kimse düşünmemişti. Kolayca kilo aldıran ve bir türlü geriverilemeyen karbonhidratların, yağların, proteinlerin kaynağını araştırmakkimsenin aklına gelmedi.

İlginçtir ki karakılçık buğdayı gibi genetiği değişmemiş buğdaylardan eldeedilen un ve bulgur ve ekmeklerden tüketince bağırsak çok rahat çalışıyor vekilo almıyorsunuz.

YÖRESEL HABER SERVİSİ

 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları