Ege'de Köy Odası Geleneği Yaşatılıyor

Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan Köy Odası kültürü Kütahya'nın Çavdarhisar ilçesine bağlı İlcikören köyünde yaşatılmaya devam ediyor.Köy odası Anadolu’da pek çok yörenin eski geleneklerindendir. Bu oda kavramını şimdiki evlerimiz gibi düşünmeyin, bu odalar ev sahibinin evin yanına veya yakınına yaptıkları müstakil yapılardır. 

Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan köy odalarının kökenine Dede Korkut’ta rastlanmaktadır. O dönemki otağın kullanım amacı ile bugün Anadolu'da kullanılan köy odalarının amacı benzerlik göstermektedir.

Gelen konuklar köy odasında ağırlanır. Oda sahipleri bu konuklara ikramda bulunurlar, rahat etmeleri için ellerinden geleni yaparlar. Odalarda yorgan, yastık, soba, çay takımı gibi bir insanın günlük olarak ihtiyaç duyabileceği her şey hazır bulunur. Konuklar, bu odaları kendi evleri gibi kullanabilirler, orada yer içerler, orada istirahat ederler ve hiç bir ücret ödemezler.

Eski tip köy odalarında misafirlerin at, eşek ve katır gibi binek hayvanlarını bağlayabilecekleri dam olarak adlandırılan oda bulunur. Hasat mevsiminde bu damlarda misafirlerin binek hayvanlarına verecekleri arpa saman özel olarak ayrılırdı.

Ramazan ve Kurban bayramlarında  bayram namazından sonra oda sahibi ailelerin erkeklerinin toplanarak kahvaltı yapılması bir gelenektir. Erkekler bayram namazına gittiğinde kadınlar kahvaltı hazırlar ve genellikle evin genç erkekleri bayram namazından sonra hazırlanan bu sofraları odaya taşır. Burada yapılan kahvaltı aynı zamanda bir toplantı ve istişare yeridir. Buralarda aile biryelerinin sorunları dinlenir, kavgalı olanlar barıştırılır, maddi ve manevi problemleri olanların sorunları değerlendirilerek çözüme kavuşturulurdu. 

Bu kahvaltının ardından aile bireylerinin yaşlıları bu odalarda kalır gençlerse gruplar halinde diğer köy odalarındaki yaşlı oda sahiplerini ziyaret ederek bayramlaşırdı.

Günümüzde köyden şehre göçün hızlanması ve ulaşım imkanlarının kolaylaşması nedeniyle, köy odaları eski önemini yitirmiş bulunmaktadır. Bazı köyler hala köy odalarına gereken önemi verse de genel olarak köy odası kültürü zaman geçtikçe yok olmaktadır.

Kütahyan'nın Çavdarhisar ilçesine bağlı ilcikören köyünde köy odası kültür ve geleneği halan canlı tutulmaktadır. Yaklaşık 200 hane bulunan köyde aktif olarak kullanılan 25 köy odası bulunmaktadır. Köyde yaşayan aile üyeleri bu odaları hala aktif olarak kullanmakta eski işlevselliğini yitirse de ramazan ve kurban bayramında dışarıya göç edenlerin bayram nedeniyle köye gelmesiyle bu gelenek canlı tutulmaktadır. 


İlcikören köyünde bulunan köy odalarından bazıları:

İlcikören köyünde bulunan köy odalarından bazıları: Fotoğraf Oğuzhan ERDOĞAN

İlcikören Köyü'nün girişinde sizi "Aşağı Oda" olarak bilinen İslamlar sülalesine ait  köy odası karşılıyor. 

Fotoğraf Ali ERDOĞAN

Hacaliler(Heceller) sülalesine ait olan bu köy odası şuan Köy muhtarlığı binası olarak hizmet veriyor. 

Fotoğraf Ali ERDOĞAN

Çıtaklar sülasine ait olan oda

Fotoğraf Ali ERDOĞAN

Yenicearmutçu tarafına giderken köyün çıkışındaki son oda Nizamlar sülalesine ait

Fotoğraf Ali ERDOĞAN

Hatıplar sülalesine ait olan bu odanın yapım tarihi kesin olarak bilinmese de köydeki en eski odalardan bir tanesi

Fotoğraf Ali ERDOĞAN

Bu köy odası Yakuplar sülalesine ait

Fotoğraf Ali ERDOĞAN

Bayırlar sülalesine ait olan oda köy kahvesinin karşısında bulunuyor.

Fotoğraf Oğuzhan ERDOĞAN

Farzılar sülalesine ait olan oda bir dönem muhtarlık binası olarak da hizmet vermiş.

Fotoğraf Oğuzhan ERDOĞAN

Ömerler sülasine ait olan köy odası köy kahvesinin yanında bulunuyor.

Fotoğraf Ali ERDOĞAN

Torlaklar sülasine ait oda

Fotoğraf Ali ERDOĞAN

Fatmalar sülasine ait köy odası yol üstünde bulunuyor. 

Fotoğraf Ali ERDOĞAN

Mollar sülalesine ait olan köy odası da yol üzerinde bulunan odalardan bir tanesi. Geçmiş dönemlerde köy muhtarlığı binası olarak da hizmet vermiş.