Coronavirus evden çalışma konusunda bir devrim yaratabilir. Hazır mıyız?

İşvereninizin bir sonraki duyuruya kadar evden çalışmanızı istediğini düşünün.COVID-19 yayılmaya devam ettikçe, bu giderek daha muhtemel bir senaryo gibi görünüyor. Harvard epidemiyoloğu William Hanage bu hafta “ Evden çalışabilen herkes evden çalışmalı” dedi .

Çin ve komşu ülkelerde milyonlarca kişi bunu ilk kez yapıyor .

ABD'de, personeli uzaktan çalışmaya hazırlayan şirketler arasında Twitter , Apple , Microsoft , Amazon ve JP Morgan yer alıyor .

Bu hafta, NASA'nın California'daki Ames Araştırma Merkezi onlara katıldı ve bir çalışan COVID-19'a pozitif test ettikten sonra zorunlu bir tele-çalışma politikası ilan etti. Ülkedeki NASA siteleri evden çalışma yeteneklerini test ediyor.

Geçtiğimiz hafta Dublin'de Google, bir çalışan grip benzeri semptomlarla karşılaştıktan sonra uzun bir uzaktan çalışma senaryosunu denemek için bir gün için 8.000 işçiyi eve gönderdi.

Avustralya'da Clayton Utz, Cisco ve Vodafone ihtiyati tedbir olarak geçici olarak ofislerini kapattı.

Uzatılmış işyeri kapanma olasılığı giderek daha muhtemel görünmektedir. Evden çalışmanın artıları ve eksileri hakkında ne biliyoruz?

Evden çalışmak ne kadar yaygın?

Belki de düşündüğünüz kadar yaygın değil.

Avustralya'da artık birçok şirket esnek çalışma düzenlemeleri sunmaktadır , ancak bu, çalışanların evden çalışabilecekleri anlamına gelmez. Evden çalışma izni olanların bile bunu ancak sınırlı bir şekilde yapmasına izin verilebilir.

Bahsedilen teknoloji şirketleri listesinin gösterebileceği gibi, sadece bir internet bağlantısına ve telefon hattına ihtiyacınız varsa evden bir iş yapmak daha kolaydır.

2010 yılında ulusal geniş bant ağı için bir dava oluştururken , Avustralya'daki Gillard hükümeti yarı zamanlı işgücü tele-çalışmasının% 10'unu hedef aldı. Bu, bir tür düzenli tele-çalışma düzenlemesine sahip olan Avustralyalıların tahmini% 6'sından kaynaklanmıştır.

Danışmanlık Access Economics, bunun yılda 1,4 milyar A $ tasarrufla 1,9 milyar A $ arasında tasarruf sağlayabileceğini tahmin ediyordu;

Uzaktan çalışmanın birçok faydası vardır

Gillard's'dan beri hükümetler, Avustralya'da tele-çalışma için güvenilir çağdaş istatistiklerden yoksun olduğumuz ölçüde, fikre daha az odaklanmıştır.

Ancak, artan işe gidip gelme süreleri, bakım sorumlulukları ve modern işyerlerinin stresi ile araştırma, çoğu çalışanın evden çalışabilmeye çok değer verdiğini söylüyor. Aslında, 2017'de ABD'de yapılan bir araştırma , çalışanların bu seçeneğin ücretlerinin yaklaşık% 8'ine değer verdiğini buldu.

Araştırma ayrıca, hem çalışanlar hem de denetçiler tarafından derecelendirilen artan verimlilik dahil faydaları vurguladı. Bir çalışmada evden çalışanlar için performansta% 13 artış gösterdi.

Bunun bir kısmı, odaklanma yeteneğinin artması ve daha az dikkat dağılmasından kaynaklanabilir. Benim araştırma işlerini tamamlamak için odaklanamazsınız gösterileri çalışanların iyi performans için daha az olasıdır.

Evden çalışmak genellikle çalışanların çalışma saatlerini ve koşullarını, yaşamlarını ve diğer sorumluluklarını nasıl yönettikleri de dahil olmak üzere işlerini nasıl yaptıkları konusunda daha fazla özerkliğe sahip oldukları anlamına gelir . Uzaktan çalışmanın bu faydalarının daha fazla iş tatmini , daha düşük işten ayrılma ve ciroya , kuruluşa daha fazla bağlılığa ve daha da önemlisi, işle ilgili stresin azalmasına yol açtığı gösterilmiştir .

Evden çalışma düzenlemeleri, kuruluşlara daha büyük bir yetenek havuzuna erişim sağlayabilir .

Ama olumsuz yanları da var

Bununla birlikte, kurumların ve bireylerin genellikle iyi planlamadığı evden çalışma ile ilgili zorluklar var.

Çalışmalar , uzun süreler boyunca evden çalışmanın, çalışanların sosyal ve profesyonel olarak yalıtılmış hissetmelerine neden olabileceğini göstermiştir.

Evden çalışırken, biz olabilir etkileşim ve edindikleri bilgileri, daha az yayınlanma fırsatı açıklamak uzak işçiler ofis tabanlı muadillerine göre daha az güvende hisseder neden.

Etkileşim ve bilgi paylaşımındaki bu azalma , evden çalışmaya başlamanın önündeki önemli bir engeldir .

12.000'den fazla çalışanı kapsayan 46 çalışmanın meta-analizine göre, haftada 2,5 günden fazla evden çalışmak iş arkadaşlarıyla ilişkileri ve bilgi transferini olumsuz etkileyebilir .

Ayrıca, tele-çalışma yaygın olarak mevcut değilse kızgınlık ortaya çıkabilir.

Evden çalışma da var Çalışanlar algılanan kariyerleri açısından olumsuz sonuçlar. Görünmezlik bazen akıldan çıkmış olabilir. Ancak, geçen ay yayınlanan araştırma , telekomünikasyon şirketlerinin ofis tabanlı meslektaşları kadar terfi ettiğini gösteriyor.

Bir diğer önemli konu ise ev hayatı ile sınırların korunmasıdır . Özellikle özel bir ev ofisimiz olmadığında kapatmak zor olabilir . Uzaktan çalışanlar genellikle daha uzun saatler çalışmaktadır , çalışanların% 48'i bir çalışmada çalışma saatlerini arttırmaktadır.

Nasıl çalıştırabiliriz?

organizasyonlar evden çalışma başarısını arttırabilir. Düzenli iletişim, özellikle video konferans kullanımı , görevlerin koordine edilmesine, bilginin aktarılmasına ve sosyal ve profesyonel izolasyonun azaltılmasına yardımcı olabilir.

Görünürlük ve mevcudiyete dayalı olarak yönetmeye alışkın olan kuruluşlar için , nasıl yönetileceği ve çıktılara odaklanma konusundaki geleneksel fikirlerin bırakılması gerekecektir.

Okullar da kapalıysa, işverenlerin, çalışanların çocuklarla evden çalışmak için bakmaları ve çevrimiçi eğitimin dahil olması gereken zorluklara duyarlı olmaları gerekecektir.

Son olarak, çalışanların iş ve ev hayatı arasında sınırlar oluşturması gerekmektedir. Günün sonunda kapanabilmek hem fiziksel hem de zihinsel sağlık için önemlidir.

COVID-19'u göz önünde bulundurmadan, birçok işletme, iş sürekliliğini sağlamak için evden çalışma politikaları geliştiriyor veya uyguluyor. Çalışanlar ve işverenler dengeyi doğru bir şekilde elde edebilir ve iyi planlanmış tele-çalışmaların faydalarından yararlanabilirse, bu koronavirüs salgını uzaktan çalışma düzenlemelerinin norm haline gelmesi için bir dönüm noktası olabilir.

COVID-19 Coronavirus