“Spina Bifida” hastalarından zeybekli farkındalık etkinliği

İZMİR (AA) – İzmir’de, Konak Kent Konseyi Çocuk Meclisi üyeleri, “Sipina Bifida” hastalığına karşı farkındalık oluşturmak için caddede zeybek oynadı.

Türkiye Spina Bifida Derneği ile birlikte yürütülen “Ritmi Yakala, Folikasitle, Omurgayı Tamamla” başlıklı sosyal sorumluluk projesi kapsamında çocuklar ve aileleri, Alsancak semtindeki Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde hastalarla bir araya geldi.

Vatandaşların alkışlarla destek verdiği etkinlikte hastalığın isminin yazdığı tişörtler giyen çocuklar, Spina Bifida hastası yaşıtlarının tekerlekli sandalyelerine destek vererek onların da zeybek oynamasını sağladı.

Türkiye Spina Bifida Derneği Başkanı ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cevval Ulman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu hastalığın gebeliğin ilk haftalarında bebeğin omurgasının kapanmaması sonucu ortaya çıktığını söyledi.

Etkinliğin amacının bu hastalığın önlenmesi konusunda farkındalık yaratmak olduğunu belirten Ulman, “Çocuk isteyen anne adayları, folikasit B9 vitaminini hamile kalmadan önce kullanmaya başlarsa hastalığın ortaya çıkması engelleniyor. Bu vitaminin fazlası zarar değil, zaten vücuttan atılıyor.” diye konuştu.

“Spina Bifida” hastası 31 yaşındaki Burhan Elli ise çocukların verdiği desteği kendilerini duygulandırdığını ifade etti.