Kütahya'da PET-BT ünitesi hizmete girdi

KÜTAHYA (AA) – Kütahya’da Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde kanser hastalarının tedavisinde kullanılan gelişmiş görüntüleme sistemi olan PET-BT ünitesinin açıldığı bildirildi.

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kütahya Milletvekili Dr. Vural Kavuncu, gazetecilere yaptığı açıklamada, kentteki sağlık hizmetlerinin daha nitelikli ve kapsamlı verilmesi için çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Bir süre önce DPÜ Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Onkoloji Merkezi ve Radyoterapi (Işınla kanser tedavisi) bölümünün açılarak hizmete sunulduğunu hatırlatan Kavuncu, şunları kaydetti:

“Şimdi de özellikle kanser hastalarında kullanılan PET-BT görüntüleme ünitesi açıldı ve hastalarımıza hizmet vermeye başladı. PET-BT, Pozitron Emisyon Tomografisi ve Bilgisayarlı Tomografi cihazlarının bir arada olduğu, en çok kanser hastalığının tanısında kullanılan yüksek teknoloji ürünü bir cihazdır. Nükleer Tıp kapsamında kullanımı giderek artan PET-BT yöntemi ayrıca kalp damar hastalıkları ve nöroloji alanında kullanılıyor. Hastalara damar yoluyla verilen FDG adlı madde kanserli dokularda yüksek tutulum göstermektedir. Bu özelliğinden yararlanarak verilen maddeyi tutan kanserlerin tanısı, şüpheli kitlelerin kanser olup olmadığının ayırt edilmesi, kanserin yayılımının tespiti (evrelemesi), uygulanan ışın tedavisi ve kemoterapinin hastaya faydasının olup olmadığının tespiti (tedaviye yanıt) ve nükslerin değerlendirilmesinde (yeniden evreleme) PET-BT adeta yol gösterici oluyor.”

Kavuncu, PET-BT’nin ayrıca kalp krizi geçiren hastaların kalbinin duvarlarının krizden ne kadar etkilendiğini, yapılacak tedavilerden hastanın ne kadar fayda bulacağını önceden tahmin ederek doğru tedavilerin uygulanmasını sağladığını, Demans (unutkanlık) ve epilepsi (sara) gibi bazı nörolojik hastalıkların tanısında da PET-BT’nin hastalar için yararlı bilgiler verdiğini belirtti.

Özellikle kanser hastalarının tedavileri süresince bu tetkiki defalarca yaptırdığına işaret eden Kavuncu, “Daha önce başka illerde bu tetkiklerini yaptırmak zorunda kalan hastalar büyük bir zahmetten kurtularak PET-BT tetkiklerini artık Kütahya’da yaptırabilecekler. Kütahya’mızın sağlık alanında ihtiyaçlarının takipçisiyiz.” ifadelerini kullandı.