AFYONKARAHİSAR (AA) – Afyonkarahisar’ın Sandıklı İlçesine bağlı Yavaşlar köyündeki yapımı tamamlanan Devlethan Barajı su tutmaya başladı.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünce, 2014’te Sandıklı ilçesi Yavaşlar köyünde başlanan barajda çalışmalar tamamlandı. Barajın su tutmasını sağlayacak son iki beton blok, düzenlenen törenle yerine konuldu. Blokların konulmasının ardından dualar edilerek kurban kesildi.

Devlet Su İşleri 18. Bölge Müdürü Mahmut Berber, törende yaptığı açıklamada, barajın gövde yüksekliğinin 57 metre olduğunu söyledi.

Barajın bölge ekonomisine ciddi katkı sağlayacağını ifade eden Berber, şunları kaydetti:

“Barajın kret uzunluğu 384 metredir. Gövdenin dolgusu tamamlanmıştır. İşin kapsamında 4 bin 395 metre Sandıklı-Hocalar rolekasyon yolu yapımı da tamamlandı. Gövdede su tutma işlemi ve işin tamamlanması ile 15 bin 320 dekar tarım alanı modern kapalı sistem sulamaya açılacak. Bölge halkı ve milli ekonomiye yıllık 17 milyon lira gelir artışı sağlayacak.”

Törene katılan Hocalar Kaymakamı Aziz Gölbaşı da yaptığı açıklamada, “Su akar, Türk bakar” sözünün “Su akar, Türk yapar” olarak değiştiğine inandığını ifade etti.

İlçe çevresinde çok sayıda biten ve devam eden baraj ve gölet çalışmaları olduğunu belirten Gölbaşı, “Bu çalışmalar, ilçemiz ve bölgemiz için memnuniyet verici. DSİ’nin güzel çalışmalarına şahit oluyoruz. Başta Cumhurbaşkanı’mız olmak üzere, hükümetimize, sayın Bakan’ımız Veysel Eroğlu’na ve emeği geçenlere çok teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

Su tutma törenine, Hocalar Belediye Başkanı Ali Arslan, DSİ Bölge Müdürlüğü yöneticileri ve yüklenici firma çalışanları katıldı.