AYDIN (AA) – Söke, Koçarlı, Germencik ve Çine ilçelerinde, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı törenlerle kutlandı.

Söke ilçesinde Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen program, Atatürk Anıtı’na çelenk bırakılmasıyla başlandı.

Açılış konuşmasını yapan İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Ahmet Turan Günen, 19 Mayıs 1919’un Türk tarihi için bir dönüm noktası olduğuna dikkati çekerek, “Yok edilmek istenen bir ulusun şahlandığı gündür. Ulu önderin Samsun’a attığı ilk adım Türk Milleti’nin bağımsızlık ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu için atılan adımdır.” dedi.

Konuşmanın ardından Söke Anadolu Lisesi öğrencileri ile Halk Eğitim Merkezi Karma Halk Oyunları Ekibi gösteri yaptı.

– Çine

Çine’de, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Hükümet Konağı Meydanı’nda tören düzenlendi.

Meydandaki Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasıyla başlayan kutlamalar, Yüksel Yalova Stadı’nda devam etti.

Etkinlikte lise öğrencileri çeşitli gösteriler yaptı.

Kutlamalara, Çine Kaymakamı Özkan Demir, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Soydan Hekim, Belediye Başkanı Enver Salih Dinçer ve vatandaşlar katıldı.

– Germencik

Germencik ilçesinde 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenle kutlandı.

Törende, Gençlik Spor ilçe Müdürü Hüseyin Mermer tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu.

Mermer, törende yaptığı konuşmada “Bugün, Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’da tutuşturduğu kurtuluş meşalesinin, Anadolu’da elden ele, gönülden gönüle dolaşmasının 98.yıl dönümüdür. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün rehberliğinde tarih sahnesinde bir defa daha şaha kalkışının başlangıcıdır.” ifadelerini kullandı.

Programa, CHP Aydın Milletvekili Metin Lütfi Baydar, Germencik Kaymakamı Ayhan Işık, Belediye Başkan Vekili Ekrem Alpay ve vatandaşlar katıldı.

– Koçarlı

Koçarlı’daki program, Atatürk Anıtı’na Gençlik Hizmetleri ve İlçe Spor Müdürlüğü çelenginin sunulmasıyla başlandı.

Çelenk sunumunun ardından çeşitli sportif gösteriler sunuldu ve lise öğrencileri tarafından günün önemine ilişkin şiirler okundu.

Etkinlik kapsamında dereceye giren sporculara ödülleri protokol üyelerince takdim edildi.

Törene, Koçarlı Kaymakam Vekili Ediz Sürücü, Koçarlı Belediye Başkanı Mutlu Öztürk, Koçarlı Garnizon Komutanı Üsteğmen Yasin Tiryaki ve vatandaşlar katıldı.