İZMİR (AA) – İzmir’de, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle halk koşusu düzenlendi.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünce düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Halk Koşusu, İnciraltı Kent Ormanı’nda gerçekleştirildi.

2 bin metrelik parkurda erkek ve kadın kategorilerinde gerçekleştirilen koşuya, 9 ile 60 yaş arasında vatandaşlar katıldı.

Katılımcıların zorlanmadan tamamladığı yarışmalar sonunda dereceye girenlere madalyaları ile üzerinde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü baskılı tişört hediye edildi.

Atletizm Federasyonu İzmir İl Temsilcisi Hikmet Öncel, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle ülke genelinde olduğu gibi İzmir’de de halk koşusu düzenlendiğini aktardı.

Erkekler kategorisinde birinci olan Baturay Toksay, 15 Temmuz şehitleri için düzenlenen bir yarışmada derece elde ettiği için mutlu olduğunu belirterek, tüm şehitlere Allah’tan rahmet diledi.

Koşuya 12 yaşındaki oğlu Burak Genç ile katılan Mehmet Genç, 15 Temmuz’un hiçbir zaman unutulmayacağını dile getirerek, “15 Temmuz kahramanlık destanının yazıldığı, insanlarımızın mücadele ettiği bir gündü. Bir mücadele olmasaydı karanlık günler başlayacaktı. Oğlumla beraber koşuya katıldım, o zaten sporla ilgileniyor, ben de koşabiliyormuşum.” dedi.

Öte yandan, Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü Tenis İl Temsilciğince 15 Temmuz şehitlerini anmak için turnuva düzenledi.

Zübeyde Hanım Tenis Kortları’nda yapılan turnuvaya 60 sporcu katıldı. 8-14 yaş gruplarının katıldığı kız ve erkek çocuklar arasında düzenlenen organizasyonda tüm sporculara günün anlam ve önemini belirten madalya verildi.

Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürü Nuammer Uslu, tüm branşlarda organizasyonlar yaptıklarını belirterek, “Bugünü unutmayacağız, unutturmayacağız” diye konuştu.

Etkinliğe katılan sporcular, “Gençler Asla Unutmaz. 15 Temmuz 2016” yazılı tişörtleri giydi.

– Uşak

Uşak 1 Eylül stadında düzenlenen halk koşusuna 100 sporcu katılırken, “küçük kızlar”, “küçük erkekler”, “büyük kızlar” ve “büyük erkekler” olarak dört ayrı kategoride yarışlar yapıldı.

Yarışmalar sonucunda “küçük kızlar”da Fatma Güler, “küçük erkekler”de Cemal Bahçıvan, “büyük kızlar”da Hazal Yıldırım, “büyük erkekler”de de Hakan karabacak birinci oldu.

Etkinliği Uşak Valisi Salim Demir, Uşak Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Ünal, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Nacar, İl Emniyet müdürü İbrahim Ergüder, İl Jandarma Komutanı Nedim Selbisu, daire müdürleri ve vatandaşlar izledi.

Yarışmada dereceye girenlere çeşitli ödüller verildi.