15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

UŞAK (AA) – 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Uşak Üniversitesinde panel düzenlendi.

Uşak Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Kongre ve Kültür Merkezinde “15 Temmuz Darbe Girişimi ve Milletin Zaferi” isimli panel saygı duruşunda bulunulması,İstiklal Marşının okunması ile başladı.

Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından Uşak Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Sayın Dalkıran konuşmasında FETÖ’nün 15 Temmuz hain darbe girişimini unutmadıklarını, unutmayacaklarını söyledi.

Darbe girişiminin ABD, İsrail’ ve batı ülkelerinin projesi olduğunun altını çizen Dalkıran, şunları söyledi:

“Ülkemiz eskiden 5 yıllık kalkınma planı yapardı. Batı ise 50-100 yıllık plan yapıyor. FETÖ de böyle bir proje. Yaklaşık 50 yıldır bir yapılanma içindeydiler. Rolünü iyi yapan o hain herifi seçtiler. Onun gözyaşları aslında fil gözyaşlarıydı.

İnsanları etrafına topladı, dini duyguları istismar etti. En büyük yarayı dinimize, dini grup, zümre ve diğer cemaatlere açtılar. Mavi Marmara olayında da ‘O devletten izin almanız gerekirdi’ dediler. O dönemlerde bu yapının ne olduğu biliniyordu.

Ama halk, dünyanın birçok yerinde Türk okulları açıyorlar, Türkçe öğretiyorlar, bizi oralarda tanıtıyorlar diye inanıyordu. Herkesin gözünü boyadılar. Sinsice bir oyun oynadılar. Sinsice gelerek 15 Temmuz’da darbe girişimine kalkıştılar. Allah’a binlerce hamd olsunki bizim başımıza patlamadı kendi başlarına patladı.”

Belediye Başkanı Nurullah Cahan ise Uşak olarak hem darbe gecesi hem de ondan sonraki süreçte kentin üzerimize düşeni yaptığını belirterek, FETÖ ve dış güçlerin asla emellerine ulaşamayacağını söyledi.

Konuşmaların ardından Uşak Üniversitesi Genç TEMA Topluluğu tarafından 15 Temmuz Şehitleri anısı için hazırlanan ‘Fidan Dikim’ belgesi TEMA Vakfı Uşak İl Temsilcisi Barış Metin tarafından Rektör Vekili Prof. Dr. Sayın Dalkıran’a verildi.

Panel Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlanan 15 Temmuz Belgeselinin gösterimi ile sona erdi.