Soğuk bir duş altında birkaç dakika geçirmek gerçekten buna değer mi? Evet! Sadece hemen uyanmanızı sağlamakla kalmaz, saçınızı daha da güzelleştirir ve enerji verir. İşte size yarın sabah hemen soğuk bir duşun altına atlamak için 6 neden.

1. 1. Soğuk bir duş kilo vermenize yardımcı olur

1. Soğuk bir duş kilo vermenize yardımcı olur

Soğuk bir duş alarak kilo verin, gerçek olamayacak kadar iyi görünüyor. Ya da değil? “Güçlü bir soğuk uyaran, vücuttaki kahverengi yağ hücrelerini harekete geçirir. Kahverengi yağın aktivasyonu, mümkün olduğu kadar çabuk kurtulmak istediğimiz yağ olan beyaz yağın da yanmasına neden olur. Soğuk duşlar metabolizmayı önemli ölçüde açar, böylece fazladan kalori yakarsınız. Uzmanlar birkaç dakika boyunca soğuk bir duşa girmenin önemli olduğunu  söylüyorlar.

2. 2. Size hemen enerji verir

2. Size hemen enerji verir

Bazen soğuk bir duştan bir fincan kahveden çok daha fazla enerji elde ettiğiniz söylenir. Soğuk algınlığı nedeniyle kalp atış hızınız artar ve otomatik olarak daha derin nefes alırsınız. Bu, günün başlangıcında iyi bir enerji dozu sağlar. Bir fincan kahve bununla zor rekabet edebilir.

3. 3. Çevreye yardım edersiniz

3. Çevreye yardım edersiniz

Soğuk bir duş sizin için sağlıklı olmasının yanı sıra, çevreye bununla da yardımcı olursunuz. Soğuk bir duş altında uzun süre kalmak çok daha az çekici. Yapısal olarak bir dakika daha kısa bir duş, yıllık ortalama bir ev için 4500 litre su ve 25 m3 gaz tasarrufu sağlar; bu da yılda yaklaşık 600 lira tasarruf sağlar.

4. 4. Kan dolaşımınız için iyidir

4. Kan dolaşımınız için iyidir

Soğuk algınlığından dolayı, kalbin organlarına daha fazla kan pompalar ve kan dolaşımını uyarır. Bu, vücuttaki en önemli fonksiyonlardan biridir, çünkü beyninize ve diğer organlara oksijen getirir. Onsuz vücut sadece işlev göremez. Aynı zamanda güzel bir cilt sağlar ve varis damarlarını önlemeye yardımcı olabilir.

5. Soğuk bir duş saçınızı daha güzel yapar

Güzel saçların sırrı soğuk bir duş. Soğuk su, saçlarınızın daha iyi nem elde etmesine yardımcı olarak daha az kuru görünmesini ve daha fazla parlamasını sağlar. Aynen cildiniz için de aynısı geçerli. Sıcak su aslında kurur, bu nedenle uzun, sıcak bir duştan sonra kırışık parmaklarınız olur.

6. Daha az üşürsünüz

Soğuk bir duşun altında daha sık size görünmez bir sıcak kazak verir. Bu, vücudunuzun soğuk ile daha iyi baş etmesini sağlar ve kışın daha az soğuk olmasını sağlar. Soğuk renkler için çözüm!

Ama soğuk duş ne kadar soğuk?

Şok olmayın: Musluğu 10 derece veya daha aşağıya çevirmeniz önerilir. Bir popo olmasına rağmen 15 derecelik bir duş çok sıcak. Tamamen soğuk bir duşu çok mu zor buluyorsunuz? Daha sonra soğuk bir duş veya değişim duşu ile başlayın. Bir ila üç dakika sıcak ılık, sonra 10 ila 30 saniye üşütürseniz, bu ritüel tekrarlanır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları