Her gün yediğin şeyler, ömrünün ne kadar uzun olacağını belirleyebilir. Uzun ömürlü olup sağlıklı kalabilmek için bazı yiyecek ve içeceklerden uzak durman gerekir. Bunları yemeden önce bir kez daha düşünün.
Bu Yiyecekleri Düzenli Tüketmeyin Çünkü

1. Margarin

Margarin

Margarin yerine tereyağı, zeytinyağı veya hindistan cevizi yağı kullan. Hidrojene sebze yağlarıyla trans yağlar açısından zengin olan margarin, kardiyovasküler hastalıklarla kanser riskini arttırabilir.

2. Gazlı içecekler

 Gazlı içecekler

Gazlı içecekler kilo aldıran boş kalorilerle doludur, bu yüzden de kanser, kemik erimesi, diyabet ve kalp hastalıkları riskini arttırır. Sırf şekersiz gazlı içecek içtiğin için bu konuda endişelenmen gerekmediğini mi sanıyorsun? O halde yanılıyorsun. Şekersiz gazlı içeceklerde kalori olmasa da, yine de sağlığa zararlıdırlar.

3. Hazır etler

Hazır etler

Öğle yemeğinde hazır kesilmiş sucuk ve kaşarlı sandviçler yemeyi seviyorsan, en iyisi başka bir şeyler yemeye başla. Yapılan birkaç araştırmaya göre hazır et tüketimi ile kanser (özellikle de kolorektal kanser) arasında bir bağ var.

4.

Çoğu insan kahvaltıda şekerli mısır gevreği yemeyi çok sever. Bu da hiç şaşırtıcı bir şey değil, sonuçta bu mısır gevrekleri rafine şeker dolu. Şekerli mısır gevreklerinin bu kadar popüler olmasıysa büyük bir sorun çünkü bu tür mısır gevreklerini en çok küçük çocuklar yiyor.

5. Cips

Cips

Tadı kadar trans yağ, tuz ve kalori açısından da yoğun olan cipsler, özellikle yüksek kolesterol olmak üzere pek çok hastalık için risk içeriyor.

6. Hamur İşi Yiyecekler

Hamur İşi Yiyecekler

Tatlıya düşkün müsün? Sağlıklı ve ev yapımı hamur işlerini seç, hazır tatlılardan uzak dur. Hazır hamur işleri trans yağ ve rafine şeker doludur.

7. “Diyet” yiyecekleri

“Diyet” yiyecekleri

Alacağın yiyeceğin aslını değil de “diyet” versiyonunu seçtiğin için akıllıca bir karar vermiş oluyor musun? Ne yazık ki aslında öyle değil. Bu diyet yiyecekler de genellikle fazlasıyla şeker, yapay tatlandırıcı ve yüksek früktozlu mısır şurubu içeriyor.

8. Patates kızartması

Patates kızartması

Çok leziz olsa da, patates kızartması çok sağlıksızdır. Patatesi kızartınca kalori, tuz ve yağ dolu olur. Patates kızartmasını çok seviyorsan, yine de komple bırakmak zorunda değilsin. Fırında pişirip birazcık yağ ve tuz eklesen de olur.

9. Dondurma

Dondurma

Hava çok sıcak olunca canın buz gibi bir atıştırmalık mı çekti? Dondurma yerine donmuş yoğurt yemeyi seç. Yağ ve şeker değeri yüksek olan dondurmalar, kolesterol ve diyabet açısından büyük risk demek.

10. Peynir

Peynir

Peynir de yüksek oranda yağ içerdiği için bu listeye eklenmeyi hak etti. Peynir tüketirken bunu göz önünde bulundurun, fazlasıyla işlem görmüş peynir türlerinden ve düşük kaliteli peynirlerden uzak durun.

11. Fast food ve kızarmış yiyecekler

Fast food ve kızarmış yiyecekler

Aşırı fast food veya kızarmış yiyecek tüketimi hem obeziteye, hem de kardiyovasküler hastalıklara yol açıyor. Bu tür yiyecekleri her gün, hatta her ay bile yememek lazım.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları