Ana sayfa Genel Unutturulan ve Unutulan “Kut Bayramı

Unutturulan ve Unutulan “Kut Bayramı

29 Nisan 1916 günü Birinci Dünya Savaşı’nda İngilizlere karşı kazandığımız en önemli zaferlerden birisidir Kut-ül Amare Zaferi.

29 Nisan 1916… Kut-ül-Amare Zaferi, Türk ve Dünya harp tarihin de tıpkı Çanakkale gibi diline, ırkına, memleketine bakılmaksızın Osmanlı Ordularının İngilizlere karşı kazandığı büyük zaferlerinden biridir.

29 Nisan 1916 Kut-ül Amare Zaferi İngiliz General Charles Townshend dahil 5 İngiliz General, 272 İngiliz Subay, 2592 İngiliz Asker, 204 Hintli Subay, 6988 Hintli Asker ve 3248 Asker dışı esir olmak üzere toplam 13.309 esir olarak Osmanlı ordusuna teslim oldular.  Irak cephesinin her iki taraf açısından öneminin daha da artmasına neden olmuştu.

Kut-ül Amare Zaferi: Sarıkamış faciasını bir nebze de olsa bastırmış, unutturmuş, millete ve ülkeye onurlu ve gururlu bir sevinç yaşatmıştır.

Kut-ül Amare Zaferi; Birinci Dünya savaşının iki yıl daha uzamasına neden olmuştur.

Ne yazık ki, Osmanlı Ordusu bu zaferle ele geçirdiği inisiyatif’i, ilerleyen aylardaki hatalı kararlarla devam ettirememiş, bir yıl sonra İngilizler karşısında ağır yenilgilere uğrayarak Bağdat’ı ve sonraki dönemde de tüm Irak’ı terk etmek zorunda kalmıştır.

Uygarlıklar beşiği Mezopotamya’daki dört yüz yıllık Osmanlı egemenliği böylelikle sona eriyordu. Bölgenin günümüzde bile istikrarlı bir yönetime kavuşamadığının altını da çizmek gerekiyor

1920 yılında Bağdat’ın 180 km güneyin de bulunan Kut-ül-Amare’de bir şehitlik inşa edilmiştir. Burada 7 subay ve 43 er olmak üzere 50 şehidimizin mezarı bulunmaktadır.

Kut-ül Amare Zaferini günü 29 Nisan’ı Ülkemizde Osmanlı Döneminde ve Türkiye Cumhuriyetin de Mirliva Halil Paşanın teklif ve ilanı ile 1916 dan 1952 yılına kadar “Kut Bayramı” olarak kutlanmaya devam etti.

Ancak Türkiye’nin Nato’ya üye olmasının ardından Amerikalıların ricası ve İngilizlerin baskısı üzerine, Kut Bayramı kutlamalarına son verildi. Aynı 1918 den itibaren Çanakkale Savaş alanlarını tel örgü ile çevirip bizim girişimizi 18 yıl engellediği gibi.

İngilizlerin baskısı o kadar yoğundu ki Kut-ül Amare Zaferi ve Kut Bayramı’na yönelik tarihi bilgiler, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda okutulan Tarih dersi müfredatın ve kitaplarından bile silindi, İngilizler Türk Milletine ikinci kez yenilgileri unutturulmak istendi.

Bugün 100. Yıldönümünü yaşadığımız Kut’ül -Amare Zaferi başta olmak üzere, bizleri böylesine zengin ve gurur duyacağımız tarihi bırakan tüm kahramanlarımıza bir kez daha şükran, minnet ve rahmetle anıyorum.

Kut Şehitlerimizin ve Gazilerimizin Ruhları Şat Olsun.

Kut Bayramımız Kutlu Olsun

Ali ERDOĞAN

TARİH ÖĞRETMENİ