Ana sayfa Genel Ramazan Bayramınız Mübarek Olsun

Ramazan Bayramınız Mübarek Olsun

           Ramazan Bayramı tarihte ilk kez Hicret’in 2. Yılı 624 den İtibaren kutlanmaya başlanmıştır. Ramazan oruçu da ilk defa bu yıl farz kılınmış.

           Önceleri Iyd-ı fıtır denildi: Iyd Arapça bayram, fıtır da oruç açmak’ yani ‘Oruçun açıldığı Bayram’,  Iyd-i Said-i Fıtr ‘Mubarek Ramazan Bayramı’ dediğimiz zamanlarda olmuştur. Büyüklerimiz “Ramazanı Şerif Bayramı” derlerdi.

           Bayramın ilk günü Cuma ya rast gelen bayramlara, Cuma günü Müslümanların bayramı sayıldığı için “İyd-i Ekber” dedik.  Atalarımız  “Allah’a şükürler olsun, oruç ve diğer ibadetlerimizi yerine getirdik ve mübarek bir Ramazan ayını daha hayırlısı ile idrâk ettik” derler ve şükür maksatıyla verilen maddi bedele de Sadaka-i Fıtr (fitre) denildi.   İfade de geçen “şükür” kelimesi zamanla bayramın da ismi oldu ve Ramazan Bayramı’na asırlar boyunca “Şükür Bayramı” denilmiş.  

         Öz değerlerimizi hafife alıp göz ardı etiğimiz dönemlerde şükrü nasıl oldu da aynı harflerle yazılan şekere çevirdik ve Şeker Bayramı yaptık!.. Bilnmez; hatta modern ve muhafazakârlar arasında ramazancı-şekerci münakaşalar yaptık, el hasıl Bayramlaşmak, aynı zamanda barışmak demektir. Bayram etmek Türkçenin güzel deyimlerinden biridir, her türlü sevincin ifadesi demektir. Barışı ve Bayramı en güzel ifade eden Hacı Bayram-ı Veli’ye kulak verelim:

Bayram’ım imdi Bayram’ım imdi

Bayram ederler yâr ile şimdi

Hamd ü senâlar hamd ü senâlar

Yâr ile bayram kıldı bu gönlüm

Hayırlı Bayramlar.