Ana sayfa Genel l.Kıbrıs Barış Harekatı:

l.Kıbrıs Barış Harekatı:

“Bugün 20 Temmuz 2017:
I. Kıbrıs Barış Harekâtı: Bundan 43 yıl önce 20 Temmuz 1974 sabahı Türk ordusu, adaya sabah saat 6:05′ ten itibaren havadan Komando birlikleri adaya sevk edilirken, 33 donanma gemisi de yola çıkarıldı. Paraşütçüler Lefkoşa yakınlarına inecekler ve Girneye çıkartma yapan birliklerle buluşacaklardı.
Türk paraşütçüleri Lefkoşa’nın kuzeyine, Hamitköy – Gönyeli ve Pınarbaşı bölgelerine indi. Deniz Piyade Tugayı’na bağlı askerlerce Karaoğlanoğlu (Pentemili) plajına yapıldı. Kıbrıs’taki Türk halkı askerlerimizi sevinç ve coşkuyla karşıladı.
Rumlar, Türkiye’nin 1963 ve 1967’deki gibi adaya müdahale edemeyeceğini düşündükleri için şaşkınlıkınlıklarını gizleyemediler ancak akşama doğru karşı harekâta geçebildiler. Rumların karşı taarruzu 21 Temmuz sabahına kadar sürdü, fakat Rum birlikleri yenildiler.
Türk kuvvetleri mevzilerini korumayı başarmıştır. Ertesi gün tekrar ilerlemeye devam eden 4. Paraşüt Taburu, Rum birlikleri tarafından saldırıya uğrayan Kıbrıs Türk Alayı ile birleşerek Lefkoşa Havalimanı ve Kaymaklı bölgesine taarruza başladı. 2. ve 3. Türk Komando Taburları da Zeytinli istikametinde ilerlemeye başladı. 22 Temmuz’da 3. Paraşüt Taburunun taarruzu sonucu, Deliktepe’nin ele geçiren Türk birlikleri önce Girne’ye girdi, daha sonra da Lefkoşa’ya yöneldi. Ateşkes başlamadan Girne-Lefkoşa hattı birleşti.
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 353 sayılı kararının 5. maddesi gereği 22 Temmuz 1974 tarihinde Rumlara karşı verilen ateş kararı Türk Devleti tarafından uygulamaya kondu. Ateş kararının alındığı günün ertesi gün harekete geçen 29 araçlık Rum konvoyu Türk Hava Kuvvetleri tarafından imha edildi. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bu müdahalesinin sonucunda; Yunanistan’daki cunta idaresi ve Kıbrıs Cumhuriyeti’ndeki Nikos Sampson Hükûmeti görevini bıraktı.
Bu istifaların ardından BM Güvenlik Konseyi’nin 1974 20 Temmuz da aldığı 353 sayılı kararla Kıbrıs adasının üç garantör devleti olan İngiltere, Türkiye ve Yunanistan arasında bir mutabakat sağlanmaya çalışıldı. 25 Temmuz tarihinde Cenevre’de başlayan görüşmeler 30 Temmuz tarihine kadar sürdü.
Görüşmeler sonunda taraflar 8 Ağustos da aldıkları bir kararla adada bulunan Rum-Türk taraflarının devamlılığı ve adanın federal devlet statüsünde kalması konusunda mutabakata vardılar. Ateşkesin ardından adada bulunan 40.000 Türk askeri bulundukları yerde beklemeye geçti.” A.E