Ana sayfa Genel Bugün 23 Nisan

Bugün 23 Nisan

Türkiye Cumhuriyeti Tarihinde, bir sabah güneşinin, yeni ümitler getiren aydınlığını ve karanlığın üzerine taptaze bir inançla doğuşunu temsil eder 23 Nisan 1920.

23 Nisan; Ülkemizde,  bağımsızlığı, egemenliği ve hürriyeti gerçek sahibi Türk Milletine veren Büyük Millet Meclisi’nin açılması, yurdumuzun ufkunda nurlu ışıklarıyla doğduğu gündür.

Ulu önder Mustafa Kemal Paşa 23 Nisan gününü yarınlarımızın ümidi, geleceğimizin teminatı Türk Çocuklarına benzetmiş ve bu büyük günü, anlamına en yakışır şekilde, sonsuz güven ve sevgisinin bir ifadesi olarak ve dünya da ilk kez çocuklarına bayram hediye eden tek liderdir.

96. yıldönümüne kalplerimizi dolduran engin sevinçle ulaştığımız bu mutlu gün, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, tüm Türk çocuklarına ve Türk Milletine kutlu olsun.

Ulu Önder Mustafa Kemal Paşa, işgal altında bulunan yurdumuzu düşmanlardan temizlemek için verilen ölüm-kalım mücadelemizin TBMM ‘nin toplanması ile sağlanacağına inanmış ve milletimizin yüce iradesini temsil eden güçle ve güvenle Milli Mücadele Başkumandanlığı da üstlenerek, işgalcileri üstün dehası ve silah arkadaşları ile mağlup etmiş ve 9 Eylül 1922 tarihin de İzmir de denize dökmüştür.

Türk Milleti, asla esir edilemez. Tarih boyunca daima hür yaşamış ve en ümitsiz zamanlarda bile, tükenmek bilmeyen azmi ve eşsiz kahramanlığı ile harikalar yaratarak bağımsızlık ve egemenliği korumayı başarmıştır. Bu mücadeleyi örnek alan bağımsızlığı ellerinden alınmış ülkelerde kurtuluş heyecan ve inançla bağımsızlıklarına kavuşmuşlardır.

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk Türk Çocuklarına hediye ettiği bu bayramı ve Türk Gençlerine emanet ettiği Cumhuriyeti korumak dünyanın sonuna kadar gururla taşımak en büyük görevimizdir.       Bu görevi yapacak asil kan damarlarımızda mevcuttur.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlarken Büyük önder Atatürk’ü kahraman silah arkadaşları,  Kurtuluş Savaşının Aziz Şehitlerini tüm şehitlerimi bir defa daha minnet ve şükranla anıyorum. Makamları cennet olsun

Ali ERDOĞAN