Ana sayfa Genel AVRUPALILARIN TARİHİ VAHŞET VE SOYKIRIM DOLUDUR

AVRUPALILARIN TARİHİ VAHŞET VE SOYKIRIM DOLUDUR

Avrupalıların tarih’i vahşet ve soykırım doludur

Hemen her Avrupalı ülkesinin tarihin de böyle karanlık bir uygulama vardır, birkaç örnek aktaralım. Fransızlar Cezayir’de 1830 ile 1962 yılları arasında 1 milyon Cezayirliği öldürdüler. Bu süre içersinde her türlü işkence, kültürel soykırım, tecavüz yöntemleri uygulandı. Cezayirliler tıp deneylerinde kobay olarak kullanıldı, 8000 köyü yok ettiler. Birçok Cezayirli işkenceler altında hayatlarını kaybettiler. Binlerce Cezayirli Fransa’ya zorla götürülerek önemli şehirlerdeki metroların, kara ve demir yolarının inşatlarında çalıştırıldılar.

2000 yılında Aydın lisesinde çalışırken görevli olarak gittiğimiz Fransa da Paris vb şehirleri görme imkânımız oldu kamu alanlarındaki pek çok araç ve eşyanın tahrip edildiğini görünce bizi gezdiren belediye görevlisine bu tahribatları kimler neden yapıyorlar diye sorduğumuzda Cezayirliler cevabını aldık. Bize tahsis edilen gezi otobüsünün şoförü de Cezayirli idi; Hassan’a yalnız kalığımızda neden sizinkiler böyle yapıyor dediğimizde “onlar bizim dedelerimizi zorla getirip bu metroların, tünellerin, tren ve kara yolarının yapımında karın tokluğuna çalıştırarak yaptılar bizim gençler dedelerimizin intikamını almaya çalışıyorlar” dedi.

İngilizlerin Avustralya yerlilerini katletmeleri ve 1970’e kadar toplam 100 bin yerli çocuğu zorla ailelere işgücü olarak verildi. Almanların 2. Dünya Savaşın da Nazi yönetiminin yaptıkları katliamlar dünya savaş literatörüne soykırım kavramını getirdiler. Belçikalıları Afrika’daki Ruanda katliamları. Norveç’te 1977 ‘lere kadar Taterlara (göçmenlere) karşı biyolojik kısırlaştırma uygulamaları vb. uygulamalar bütün Avrupa’nın tarihinde vahşetler ve soykırımlarla doludur.

Dünya da köle ticareti ve kölelerin ucuz iş gücü olarak kullanılması kârlı işti ki 19.yy kadar özellikle İngiliz, Portekiz, İspanyol, Danimarka-Norveçli, Fransız ve Hollandalı köle tüccarları tarafından 12-13 milyon Afrikalı zorla kaçırılarak Amerika’ya götürüldü.  İn Bunların %25’i ağır şartlar nedeniyle 18 ay içerisinde öldü. Yolculuğun kötü şartlarına dayamayarak ölen %13 ile %50 olarak tahmin edilmektedir. Bütün Afrika nüfusunun 60-70 milyon arasında tahmin edildiği bir devirde bu rakamları ifade ettiği korkunç boyut daha anlaşılacaktır.

Afrika kökenliler özelikle ABD’de 1950’lere kanunen ikinci sınıf insan muamelesi görmüşlerdir. Bugünlerde bu kanuni kısıtlamalar kalmış olsa da fiili durum devam etmekte ve zaman zaman bazı eyaletlerde zenci beyaz kavgaları ve çatışmaları devam etmektedir.

Tarih konusun da karar almak birilerini suçlamak Avrupalı ülkelerin parlamentolarının işi değil, arşiv araştırmalarının ve tarihçilerin görevidir. Avrupalı liderler tarihçileri ile geri dönüp bir baksınlar, zira yukarı zikredilenler olayların bir kaçı. Ayrıca; bizim tarihimiz de utanılacak birilerinden özür dilenilecek bir konu, olay ve manzara yoktur.

Ali ERDOĞAN