Ana sayfa Genel 19 Mayıs Atatürkü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

19 Mayıs Atatürkü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

19 Mayıs 1919 bundan 97 yıl önce Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a çıktığı gündür. Türk Milletinin tarihinde önemli bir yer tutar, yok edilmeye mahkum edilmiş ve tarih sayfasından silinmek istenen Türk Milletinin Kurtuluş ışığının yakıldığı başlangıç günüdür.  16 Mayıs 1919 günü İstanbul’dan yola çıkan “Bandırma Vapuru” 19 Mayıs 1919 Türk Milletinin tek ümidi, kurtarıcısı kahraman komutan Mustafa Kemal Paşa “Dokuzuncu Ordu Müfettişi” olarak 18 kişilik kadrosuyla Samsun’a ayak bastığı gündür.  Samsun Milli Mücadelenin doğum günüdür. Türk Milletinin bağımsızlık inancı, azim, güven ve kararı ile özgürlük meşalesini yakarak Milli Mücadeleyi başlattığı gündür.

Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşları sırasıyla Havza, Amasya, Erzurum, Sivas ve Ankara’ya oradan adım, adım bütün Anadolu’daki kalpler de bu bağımsızlık ateşini tutuşturup ve çığ gibi büyüyen Milli İrade ile önüne çıkan bütün engelleri parçalayıp aşarak, “23 Nisan 1920’de”Ankara’da Millet Meclis’ini açıp Kurtuluş Savaşı’nın kararının alınmasını sağlamış önce Kuvay-ı Milliye Birliklerinin, daha sonra düzenli orduların başkumandanlığını üstlenerek işgalcileri tek, tek yurdumuzdan atıp son temsilcileri olan Yunanlıları da 9 Eylül 1922 İzmir’de denize dökerek Türk Milletinin bin yıllık yurdun da, hakkı olan bağımsızlık, egemenlik ve özgürlüğüne kavuşturarak ve modern, çağdaş, laik  “Türkiye Cumhuriyet’ini” kurdular.

19 Mayıs: İlk kez 1935 yılında “Atatürk Günü” olarak kutlandı, daha sonra  Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçeli sporcuların katılımıyla “Spor Günü” haline geldikten sonra;  Beşiktaş Spor Kulübünün Kurucu Üyesi Ahmet Fetgeri Aşeni’nin bu günün her 19 Mayıs’ta kutlanmasını ve “Gençlik ve Spor Bayramı” olmasını Atatürk’ e sunmuş, yapılan kongreden sonra Atatürk de bu öneriyi kabul etmiş ve yasal hale getirilmiştir.

20 Haziran 1938 tarihinde çıkan kanunla birlikte “Gençlik ve Spor Bayramı” adını almış. 1 Ekim 1981 yayımlanan 2429 sayılı kanun ile bayramın ismi  “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” olmuştur. Bu bayramın başkent Ankara’da ve diğer yerlerde nasıl kutlanacağına dair program yayımlanıp, bu kutlamanın Gençlik ve Spor Bakanlığınca organize edileceği açıklanmıştır. 05.05.2012 tarihli Resmi Gazete de yayımlanan “Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günlerinde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği” gereği Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlükleri tarafından organize edilmektedir.

Her yıl büyük bir coşku ile kutlanan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı bugün tüm yurtta aynı coşku tüm yurtta ve Kuzey Kıbrıs’ın da Milli Bayram olarak kutlanacaktır.

Ulu önder Mustafa Kemal kendisinin doğum günü olarak kabul ettiği 19 Mayıs’ı ve Samsun’a çıktığı günü “Gençlik ve Spor Bayramı” kabul edip Türk Gençliğine armağan etmiştir, milletimizin göz bebeği, taze gücü, ebedi ümidi Türk Gençliğine duyduğu sonsuz inanç ve güveni göstermiştir.

Yüzyıllarca üç kıta, yedi denize egemen olmuş, yönettiği ülkelerde hak ve adaletin en mükemmel örneklerini vermiş olan Türk Milletinin destanlaşan tarihini oluşturan en önemli faktör: Gönlü, Vatan, Millet, Ezan ve Bayrak sevgisi ile dolu, gerektiğinde hiç tereddüt etmeden canını fedaya hazır,   geçmişine saygılı, geleneklerine bağlı, geleceğe açık, asalet ve kahramanlık timsali nice nesiller yetiştirmiş olmasıdır.

Türk Gençleri bu değerlerle yetişen ve yükselen, İstiklal Marşımız ile heyecan duyan, çalışkan, kendisine güvenen, yarınlarımızın bekçisi, güçlü sahipleri olacaktır.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı hepimize kutlu olsun.