AFYONKARAHİSAR (AA) – Afyonkarahisar Devlet Hastanesine katı gıdaları yutamama şikayeti ile başvuran 39 yaşındaki hastanın yemek borusundaki kitle, torakoskopik yöntemle ameliyat edilerek alındı.

Afyonkarahisar’da yaşayan R.Y., katı gıdaları yutamadığı için Genel Cerrahi Polikliniğine başvurdu.

Hastanın yapılan muayenesinde, yemek borusunda göğüs kafesinin içinde yer alan bölümde kitle teşhis edildi.

Genel Cerrahlar Op. Dr. Hilmi Uyar ve Op. Dr. Mustafa Yavuz, hastanın ameliyat edilmesine karar verdi.

Kitlenin kötü huylu olduğunu belirleyen cerrahlar, göğüs kafesine kapalı olarak girerek torakoskopik yöntemle ameliyat yaptı.

Başarılı geçen operasyon sonrası açıklamada bulunan Op. Dr. Uyar, ameliyatın hem göğüs kafesinde hem de karın içinde kapalı olarak yapılmasının hastanın çabuk iyileşmesi ve ayağa kalkması açısından çok önemli olduğunu belirtti.

Türkiye’de sınırlı sayıda gerçekleştirilen bu ameliyatın Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’nde de gerçekleştirildiğini vurgulayan Uyar, şunları kaydetti:

“Hastanemizde sunulan imkanlar sayesinde kanser cerrahisi alanında yeterli tecrübe ve donanıma sahibiz. Kliniğimizde yapılan bu önemli ameliyat dışında laparoskopik kolon ve mide ameliyatları, kliniğimize ait ERCP ünitesinde safra kanalı, karaciğer, safra kesesi ve pankreasta oluşan hastalıkların tedavisinde uygulanan, endoskopla on iki parmak bağırsağına açılan ağızdan girilerek yapılan tedavi yöntemi de uygulanmaktadır. Hastamızın durumu gayet iyi ve hızlı bir şekilde iyileşme gösteriyor.”

Sağlığına kavuşan R.Y’yi ziyaret ederek geçmiş olsun dileyen Afyonkarahisar Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Murat Çağlayan da vatandaşların sağlıklarına kavuşmasının kendileri için mutluluk kaynağı olduğunu ifade etti.