AFYONKARAHİSAR (AA) – CANAN TÜKELAY – Afyonkarahisar'da geçirdiği trafik kazasında soluk borusu kopan hasta, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde yapılan ameliyatla sağlığına kavuştu.

Ameliyatı gerçekleştiren AKÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Gökhan Öz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 32 yaşındaki Ali Altundağ'ın 4 Ekim'de geçirdiği trafik kazası sonrası hastanenin acil servisine getirildiğini söyledi.

İlk tetkikte hastanın, halk arasında "adem elması" olarak bilinen bölgenin hemen altında kopma tespit ettiklerini belirten Öz, "Kazada boynunu direksiyona çarpan hastanın solunum sıkıntısı olması üzerine hemen tomografisi çekildi. Hastanın soluk borusunda total kopma olduğu doğrulandı." dedi.

Hastayı acilen operasyona aldıklarını dile getiren Öz, şöyle devam etti:

"Kulak burun boğaz, göğüs cerrahisi, göğüs hastalıkları ve anestezi bölümlerinin ortak çalışmasıyla operasyonumuz yaklaşık 1,5 saat sürdü. Kopan soluk borusu tekrar dikildi. Ameliyat sonrası tedbir amacıyla hastamız iki gün yoğun bakımda tutulduktan sonra kontrollerimizi yaptık. Soluk borusunun uygun şekilde iyileşmekte olduğu izlendi. Yaklaşık bir hafta sonra da hastamız taburcu edildi."

Öz, trafik kazalarında solunum borusunda total kopma vakalarının nadiren görülebildiğine işaret ederek, "Daha önce soluk borusunun koptuğu başka bir vaka görmedim. Bu durum çok nadir görülüyor. Soluk borusunun kopması nedeniyle hastada bir miktar ses kısıklığı var. Bu da normal. Kulak burun boğaz bölümünün yapacağı müdahaleyle bu sorun da giderilecektir." diye konuştu.

– Ses tellerinden ameliyat olacak

Hasta Ali Altundağ ise şu anda çok iyi durumda olduğunu, sadece ses kısıklığı yaşadığını anlattı.

Ameliyatı gerçekleştiren doktorlara teşekkür eden Altundağ, "Önümüzdeki süreçte ses tellerimden bir operasyon olacağım. Umarım o ameliyatım da iyi geçer." ifadelerini kullandı.

Hastanın amcası Mehmet Altundağ da yeğeninin Sandıklı ilçesi yakınlarında trafik kazası geçirdiğini aktararak, "Kaza gecesi çok kötüydük. Sabahı zor ettik. Çok şükür şu anda sağlığı yerinde. Ameliyatı gerçekleştiren sağlık ekibine çok teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.