Ana sayfa Haber Muğla'daki orman yangını

Muğla'daki orman yangını

MUĞLA (AA) – AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, orman yangınıyla ilgili devletin her kademesinin elinden geleni yapmaya çalıştığını belirterek, “Devletimiz ve milletimiz bu zararları telafi edebilecek durumda.” dedi.

Öztürk, hasar tespit çalışmalarının sürdüğü Zeytinköy Mahallesi’nde yaptığı açıklamada, yangının yol açtığı hasarların kendilerini üzdüğünü söyledi.

Can kaybı yaşanmamasının önemli olduğunu belirten Öztürk, devletin zararları telefi edeceğini kaydetti.

Hasar tespit çalışmaları sonrası her şeyin netlik kazanacağını anlatan Öztürk, “Devletimizin her kademesi elinden geleni yapmaya çalışıyor. Devletimiz ve milletimiz bu zararları telafi edebilecek durumda.” dedi.

– Geçici barınma yerleri için çalışmalar başladı

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün de son zamanlarda Muğla’da çıkan en ciddi yangınlardan birinin yaşandığını söyledi.

Sıcak hava ve rüzgarın etkisiyle alevlerin yayıldığına dikkati çeken Gürün, “Muğla’nın yüzde 68’İ orman. Orman yangını açısından risk taşıyoruz. Yangın ihbarının ardından bütün birimler anında müdahale ederek vatandaşların yardımına koştu.” diye konuştu.

Gürün, valilik koordinasyonuyla vatandaşlara geçici barınma yerleri yapmak için çalışmaların başladığını bildirdi.

Akbük Mahallesi’nde dün öğleden sonra ormanlık alanda başlayan ve rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayılan orman yangınının kontrol altına alınabilmesi için havadan ve karadan çalışma başlatılmıştı. Havanın kararmasının ardından sadece karadan devam edilen müdahale sırasında Akbük’teki vatandaşlar, jandarma ve itfaiye ekiplerince güvenli alanlara intikal ettirilmiş, yangın akşam saatlerinde kısmen kontrol altına alınmış ancak rüzgarın yeniden etkisini artırmasıyla alevler, civardaki Zeytinköy Mahallesi’nin tamamını sarmıştı. Bunun üzerine Zeytinköy’den tahliye edilenler Dağpınar Mahallesi’ne götürülmüştü. Uzun süren çalışmalar sonucu yangın kontrol altına alınabilmişti.