KÜTAHYA (AA) – Kütahya’da orman yangınlarıyla mücadele çalışmaları kapsamında, 2 yeni yangın havuzunun daha yapıldığı bildirildi.

Kütahya Orman Bölge Müdürü Adnan Kayım, gazetecilere yaptığı açıklamada, müdürlük tarafından orman yangınlarına karşı hazırlıkların sürdüğünü söyledi.

Yangın havuzlarının orman yangınlarıyla mücadelede büyük öneme sahip olduğunu belirten Kayım, şunları kaydetti:

“Yeni yapılan 2 yangın havuzu ile havuz sayımız 39’a ulaştı. Müdürlüğümüze bağlı işletme müdürlüklerindeki yatırım faaliyetlerimiz devam ediyor. Ayrıca çıkması muhtemel orman yangınlarında kullanılmak üzere su kaynağının bulunmadığı mevkilere yangın havuzu yapım çalışmalarımız devam ediyor. 2011’de başlanılan yangın havuzu yapım çalışmaları, her geçen yıl yenileri eklenerek sürdürülüyor. Yangın havuzlarının su tutma kapasitesi yapılan mevkideki mevcut su kaynağı ve arazi yapısına bağlı olarak her biri için 800 ile bin 600 ton arasında değişiklik gösteriyor.”

Kayım, 2016 yılı sonu itibariyle Domaniç’te 1, Emet’te 8, Gediz’de 7, merkezde 3, Simav’da 12, Tavşanlı’da 6 olmak üzere toplam 37 yangın havuzu yapıldığını bildirdi.

Bu havuzların 38 bin 700 ton kapasiteye ulaştığını belirten Kayım, yıl sonuna kadar Gediz ve Simav ilçelerinde planlanan yeni yangın havuzlarında da su tutulmaya başladığını sözlerine ekledi.