İZMİR (AA) – İzmir’de yaz Kur’an kurslarının tamamlanması dolayısıyla kapanış programı düzenlendi.

Kültürpark’taki Fuar Atatürk Açıkhava Tiyatrosu’nda düzenlenen kapanış programı, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile devam eden programda konuşan İzmir İl Müftüsü Ramazan Muslu, 2017 yaz Kur’an kurslarının 12 Haziran’da başladığını, yaz eğitim öğretim döneminin sona ermek üzere olduğunu belirtti.

Geleceğin teminatı olan çocukların, dini bütün, vatanına, milletine, devletine, bayrağına bağlı, sağlıklı, üretken, çalışkan ve ahlaklı bireyler olarak yetiştirilmesinin çok önemli olduğunu dile getiren Müftü Muslu, şöyle konuştu:

“Bu nedenle Diyanet İşleri Başkanlığımız yaz Kur’an kurslarını bir fırsat olarak görmekte ve değerlendirmeye çalışmaktadır. Kurslarımızda çocukların hem dini hayatına hem de kişilik oluşumuna katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Bu yıl kurslarımızdaki öğrenci sayılarında az da olsa artış olmuştur ama bu yeterli değildir. Erkek öğrenci sayımız 29 bin 828 iken, kız öğrenci sayımız 29 bin 380’e ulaşmıştır. Toplam yaz Kur’an kurslarına katılan sayısı 60 bine yaklaşmaktadır. Temennimiz bu sayının her geçen yıl daha da artarak devam etmesidir. Zira bu rakamların İzmir’deki öğrenci sayılarıyla kıyaslandığında çok az bir oran olduğu gözükecektir.”

İzmir Vali Yardımcısı Aydın Memük ise, Kur’an-ı Kerim’in doğru ve güzel okunmasına yönelik düzenlenen yaz Kur’an kurslarının çok önemli olduğunu söyledi.

Kurslarda sadece Kur’an-ı Kerim öğretilmediğini aktaran Memük, aynı zamanda Hazreti Muhammed’in hayatı, sünnetleri, ahlaki konuların ve insan sevgisinin de öğretildiğini sözlerine ekledi.

Daha sonra öğrencilerin hazırladığı çeşitli gösteriler sergilendi.