İZMİR (AA) – ALİ KORKMAZ – Süper Lig’de 14 yıl aradan sonra 26. kez mücadele etmeye hazırlanan Göztepe’nin eski golcüsü Fevzi Zemzem, sarı-kırmızılı ekibin ligde kalıcı olması gerektiğini söyledi.

Kulübün lig tarihindeki en golcü futbolcusu Fevzi Zemzem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, takımın yeni sezondaki hedeflerini değerlendirdi.

Geçen sezon TFF 1. Lig play-off finalinde Eskişehirspor karşısında şansın Göztepe’ye güldüğünü dile getiren Zemzem, “Göztepe şampiyon oldu. 14 yıl sonra gelen bu şampiyonluk bizi Göztepeli olarak büyük sevince boğdu ama önemli olan Göztepe’de şampiyonluk değil, önemli olan tutunmaktır.” dedi.

Sarı-kırmızılı takım için uzun bir aradan sonra yer alacağı Süper Lig’de, ilk sezonu tehlikeli gördüğünü belirten Zemzem, “Yeni kurulmuş, yeni organize edilmiş bir takımı başarıya götürmek biraz zordur, o yüzden ilk sene zordur. Çok dikkatli olması lazım, mutlaka bu sene tutunması gerekir. Hedef tayini yapmaması gerekir, ilk yılında bu ligde tutunmayı düşünmesi lazım. Ertesi yıl nokta transferler olur, düşmesi zor olur.” diye konuştu.

– “Oynasaydım, kulüplerin IMF’den borç alması lazımdı”

İzmir’e gol krallığını getirdiğini ifade eden Zemzem, “Bunu Göztepe’nin büyük başarılarıyla elde ettim. İyi bir ekip oluştu o zaman. Göztepelilerin nezdinde de o takım efsaneleşti. Çünkü ilkleri başardık.” değerlendirmesinde bulundu.

1967-1968 sezonunda 19 golle gol kralı olduğunu, bir sonraki yıl da Metin Oktay’la 17 gole ulaştıklarını anlatan Zemzem, “İkincisinde krallığı Metin Oktay’a bıraktım fakat iki kupa verdiler. Çünkü onun olma şansı yoktu artık futbolu bırakıyordu, zaten gerçek kral oydu.” diye konuştu.

Zemzem, o dönem Galatasaray lehine çok penaltı kararı verildiğini bunları Metin Oktay’ın değerlendirdiğini, Göztepe’de ise penaltıları Gürsel Aksel attığı için kendisinin penaltı golü olmadan o gol sayılarına ulaştığını belirtti.

Bugünkü şartlarda herkesin futbol oynamak isteyeceğini anlatan Zemzem, “Eğer bu devirde oynasaydım kulüplerin IMF’den borç alması lazımdı. O dönem Gürsel gibi Nevzat gibi çok iyi pasörler vardı, milimetrik pas atıyorlardı, bunları çok iyi değerlendirirdim ben.” ifadelerini kullandı.

– “Buldozer” lakabı

Zemzem, “Buldozer” lakabının kendisine Altınordu ile yaptıkları bir maçta verildiğini belirterek şöyle konuştu:

“Savunma oyuncusu belime sarıldı ama ayakları yerden kesildi. Ben koşuyorum, o belime sarıldı, elleri düştü, hakem avantaja bıraktı. O düşünce ben golü attım. Yeni Asır’da Ceyhan Gür yazısında ‘Bir buldozer gibi aldı götürdü, golünü yaptı.’ diye yazdı, adımız buldozer kaldı.”

– Göztepe’nin golcüleri

Süper Lig’de daha önce 25 sezon mücadele eden Göztepe’de, atılan 802 golde 111 farklı ismin imzası bulunuyor.

Fevzi Zemzem’in 145 gol ürettiği 25 sezonda Gürsel Aksel 79, Mehmet Türken 57, Ertan Öznur ise 53 gol attı.