MUĞLA (AA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel, suikast girişimi davasında yargılanan sanıkların, duruşma salonuna otoparktan alındığıyla ilgili haberlere ilişkin, “Mahkemenin vermiş olduğu bir karar yoktur. Kaldı ki mahkeme salonu dışında, duruşma haricinde mahkeme heyetinin herhangi bir karar verme yetkisi de yoktur. Cezaevindeki nakillerde tamamen jandarma yetkilidir.” dedi.

Özel, gazetecilere yaptığı açıklamada, sanıkların duruşma salonlarına getirilişiyle ilgili bir gazete ve bazı internet sitelerindeki haberler üzerine bazı tartışmalar olduğunu söyledi.

Özel, söz konusu haberlerde sanıkların, “Bizi vatandaşların arasından getirerek mahkeme salonuna almayın.” şeklindeki talebi üzerine mahkemenin böyle bir karar aldığının öne sürüldüğünü, bunun bir skandal olduğunun ifade edildiğini anlattı.

Davanın dördüncü duruşmasının dün sakin başladığını belirten Özel, 3 sanığın esas hakkındaki savunmasının alındığını, bugün de bir sanığın savunma yaptığını dile getirdi.

Özel, duruşmalarda iki gündür hiçbir olumsuzluk yaşanmadığını ve kanunlara uygun yargılama yapıldığına dikkati çekerek, “Hiçbir sıkıntı yok, öyle bir talep de olmadı. Zannediyorum, geçen celsede meydana gelen birtakım olaylar vardı, ‘hero’ tişörtü üzerine. Bundan kaynaklanan bir şeyden basında bir haber yer almış ama gerçeği de yansıtmıyor.” diye konuştu.

Sanıklardan Gökhan Güçlü’nün, Türkçe anlamı “kahraman” olan, İngilizce “hero” yazılı tişörtle duruşmaya gelmesi üzerine bazı tartışmalar yaşandığını hatırlatan Özel, salon dışındaki vatandaşların ip ve yumurta atması nedeniyle sanıkların rahatsız olduklarını bildirerek, gerekli güvenlik tedbirlerinin alınması için mahkeme başkanından talepte bulunduklarını söyledi.

Özel, sözlerini şöyle tamamladı:

“Ama Mahkeme Başkanı, ‘Duruşma salonuna girinceye kadarki konu cezaevlerinin ve jandarmanın sorumluluğundadır. Bizim mahkeme heyeti olarak böyle bir karar verme yetkimiz yok. Bizim ancak duruşma salonunun düzenini sağlama konusunda yetkimiz var.’ dedi ve böyle bir talebi de reddetti.

Bunun haricinde herhangi bir şekilde mahkemenin vermiş olduğu bir karar yoktur. Kaldı ki mahkeme salonu dışında, duruşma haricinde mahkeme heyetinin herhangi bir karar verme yetkisi de yoktur. Cezaevindeki nakillerde tamamen jandarma yetkilidir. Haberin içeriğinde şu var: ‘Mahkeme heyetinden talepte bulundular, mahkeme heyeti skandal bir karar verdi ve otoparktan duruşma salonuna çıkarıldılar.’ diye. Böyle bir karar da yok.”