İZMİR (AA) – Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Ayşe Türkmenoğlu, “Bu anayasa değişikliği vatandaşlara o kadar yalan ve çarpıtma ile anlatılıyor ki gerçekten her şey karartılıyor.” dedi.

Hukuki Araştırmalar Derneği İzmir Şubesi üyeleriyle dernek binasında bir araya gelen Türkmenoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, 19 yıl Konya’da avukatlık yaptığı hatırlatarak, bugün meslektaşlarıyla bir araya geleceğini söyledi.

Hukukçuların topluma yol gösterici, aydınlatıcı rollerini olduğunu ve bunu halk oylaması sürecinde gerçekleştireceğine inandığını bildiren Türkmenoğlu, şöyle konuştu:

“Bu anayasa değişikliği vatandaşlara o kadar yalan ve çarpıtma ile anlatılıyor ki gerçekten her şey karartılıyor.Tabii ki herkesin hukuktan anlamasını beklemek doğru değil ama doğru bilgiler verilince vatandaşın bu doğru bilgilerden sonra karar vermesini beklemek çok daha doğru. Şu anda çok yalan yanlış, havada uçuşan söylemler var. Anayasa değişikliği ile bağdaşmayan söylemler var.”

Türkmenoğlu, 16 Nisan’da yapılacak halk oylamasının aslında 2007’deki anayasa değişikliği ile başlayan bir süreç olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Halkın seçtiği bir cumhurbaşkanının sembolik olması ve sorumsuz olması beklenemez. 82 anayasamıza göre cumhurbaşkanımızın görev ve yetkilileri oldukça yoğun var. Fakat karşısında sorumluluğu yok. Seçilmiş cumhurbaşkanı diyor ki, bundan sonra ben sembolik bir cumhurbaşkanı olmayacağım. Anayasanın verdiği yetkileri kullanacağım diyor. Sayın cumhurbaşkanımız 2014’teki seçimlerde bunu zaten belirtmişti.”

Türkiye’de yargısal ve bürokratik darbelerin yanı sıra askeri darbe çalışmalarının Türkiye’nin ilerlemesine engel olduğunu kaydeden Türkmenoğlu, “Anayasa değişiklikleri çok kolay süreçler değil. Gecikmeli oldu ama bu yeni bir süreç değil. Şu anki anayasa değişikliği 2007’deki değişikliğin tamamlanmış hali. Cumhurbaşkanını halk seçiyorsa, o cumhurbaşkanının halka karşı da sorumluluğu da olmalı ve en önemlisi artık çift başlılığının önüne geçmemiz gerekiyor. Çünkü çift başlılık Türkiye’ye birçok şey kaybettirdi.” dedi.

Türkmenoğlu, yeni sistemde meclisin yürütme üzerindeki etkisinin artacağını belirterek, şunları kaydetti:

“Yürütmenin yasamaya karşı sorumluluğu daha fazla olacak ve millet adına yasama yürütmeyi tam anlamıyla denetleyecek. Bu sistemde en önemli hususlardan birisi bu. Kaos ve istikrarsızlığın önü kesilmiş olacak. Türkiye üzerinde farklı operasyonlar yapmaya çalışan zihniyetler de artık Türkiye’nin bölünüp parçalanamayacağını, Türkiye’nin üniter yapısından asla taviz vermeyeceğini ve Türkiye’nin en büyük kazanımı olan cumhuriyetten de asla taviz vermeyeceğimizi vatandaşımız biliyor.”