Ana sayfa Haber Besiciler Aydın'dan mutlu ayrılıyor

Besiciler Aydın'dan mutlu ayrılıyor

AYDIN (AA) – Aydın’da, Kurban Bayramı nedeniyle kurulan hayvan pazarında arefe yoğunluğu yaşandı.

Kurban Bayramı dolayısıyla Ata Mahallesi’nde Aydın-Muğla karayolu güzergahındaki alanda kurulan hayvan pazarında arefe günü hareketli geçti.

Alıcı ve satıcılar arasında sıkı pazarlıkların yaşandığı pazarda, her bir kurbanlık satışında renkli görüntüler yaşandı.

Pazarlık anında satıcılar, “Bu hayvanları yetiştirmek için ne çile çektim”, “Bir kuruş aşağı inmem.” diye fiyat kırmamaya çalışırken, alıcılar ise “Bütün param bu.”, “Bir kuruş daha fazla vermem.” şeklinde ifadelerle kurbanlıkları istedikleri fiyata almaya çalıştı.

– Satıcı da alıcı da memnun

Kurban Bayramı için farklı illerden yetiştirdikleri hayvanları Aydın’a getiren besiciler, hayvan pazarında arefe günü artan yoğunluğun ve ellerinde kalan son kurbanlıkları da satmanın mutluluğunu yaşadı.

Yetiştirdiği hayvanları satmak için Ağrı’dan ailesiyle gelen Mehmet Nuri Uçak, satışlardan çok memnun olduğunu belirterek, “Pazar çok kalabalık. Herkes burada fazlasıyla ekmek yedi. Allah’a şükür işlerimiz de çok güzeldi. 85 dana getirmiştim, elimizde son 2 dana kaldı.” dedi.

Satıcılardan Akif Çayır da geçen yıllara göre bu yıl satışlarının daha iyi olduğunu, elinde kalan son 3 danayı da arefe günü sattığını ifade etti.

Akif Çayır’dan sıkı pazarlıkla alışveriş yapan Adil Abakahan ise 5 bin lira denilen danayı 4 bin 300 liraya aldığını belirterek, “Devletimizden de milletimizden de Allah razı olsun. Neymiş fiyatlar pahalıymış, yok efendim öyle bir şey. Burada alan da memnun satan da memnun. Allah, devlet millet birliği versin gerisi çok da önemli değil.” dedi.