AYDIN (AA) – Aydın Valisi Ömer Faruk Koçak, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102. yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Vali Koçak, mesajında, Türk milletinin tarih boyunca kazandığı en parlak zaferlerden biri olan Çanakkale Zaferi’nin, tarihten silinmek istenen bir milletin, bütün yokluk ve imkansızlıklara rağmen, vatanını canı pahasına nasıl savunduğunu gösteren emsalsiz bir kahramanlık olduğunu belirtti.

Koçak, bu zaferle, vatanı istila etmeye çalışan işgal kuvvetlerine ‘Çanakkale geçilmez’ dedirten Kars’tan, Ordu’dan, Diyarbakır’dan, Edirne’den, Konya’dan, Aydın’dan, Anadolu ve Rumeli’nin her yerinden gelen kahramanların, birlik ve beraberliğin ne kadar sağlam temellere dayandığını bütün dünyaya ilan ettiklerini dile getirdi.

Milletin adeta destan yazdığına dikkati çeken Koçak, şöyle devam etti:

“Çanakkale’de kazanılan zaferle ortaya konulan sarsılmaz vatan sevgisi ve millet olma bilinci kurtuluş savaşında da meşale olmuş, bütün fertleriyle el ele veren milletimiz Atatürk’ün önderliğinde nihai zafere ulaşmıştır. Sadece geçmişimizin aziz bir hatırası olarak değil, geleceğe yürüyüşümüzün en güçlü ilham kaynaklarından biri olarak da Çanakkale Zaferi, milletimizin gönlünde son derece önemli bir yere sahiptir. Tarihte büyük bir savaşın cephesi olan Çanakkale, bugün dünyaya barış mesajları taşımaktadır. Onun için Çanakkale Zaferini sadece mazide kalan bir başarı olarak değil, bugün güçlü bir şekilde sürdürmekte olduğumuz muasır medeniyetler üstü yürüyüşümüzün de en önemli ilham kaynaklarından biri olarak görmemiz gerekir.” ifadelerini kullandı.

Şehitlerin bıraktığı mukaddes emanetin sorumluluğunun bilincinde olduklarını belirten Koçak, şunları kaydetti:

“Bir yandan cumhuriyetimizi istikbale, dünya milletleri arasında hak ettiği yere taşımak için mücadele verirken, diğer yandan bizi millet yapan yüksek değerlerimizi daima canlı tutmaya, yüceltmeye devam edeceğiz.
Biz millet olarak birlik ve beraberliğimizi muhafaza ettikçe, aramızdaki ihtilafları giderip ittifak noktalarımızı güçlendirdikçe, Türkiye gelecekte hak ettiği gerçek yeri mutlaka alacaktır.
Bu duygularla, Çanakkale Zaferi’nin yıl dönümünü kutluyor, 18 Mart Şehitler Günü’nde bu toprakları bize mukaddes bir vatan kılan tüm şehitlerimizi, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün kahramanlarımızı rahmetle, şükranla anıyorum.”